Loňský 101. ročník vyhrál Alessandro de Marchi, na dalších místech dojeli Rigoberto Urán a Dylan Teuns. Letošní startovní listina je plná velkých cyklistických jmen, na startu je i vítěz Tour de France Egan Bernal a vítěz Vuelty Primož Roglič, který u baziliky Madonna di San Luca vyhrál časovku na úvod letošního Giro d´Italia. Dále startují mj. Vincenzo Nibali, Jakob Fuglsang a Alejandro Valverde.
Jak název napovídá, jede se v severoitalském regionu Emilia-Romagna, jehož centrem je Bologna. A právě v Boloni jsou start i cíl jednorázovky, která měří 207 kilometrů. V první polovině trasy je nejatraktivnější asi dvacet kilometrů dlouhé stoupání na Passo Brasinone, v závěrečných 37 kilometrech čeká cyklisty pětkrát výstup k bazilice Madonna di San Luca, která se tyčí na kopci nad Bolognou, stoupání je dlouhé 2100 metrů, nejprudší úsek má až 18 procent, průměr přes 9 procent. Protože jsou závěrečné kilometry do krátkého a prudkého kopce, cíl tak bude vyhovovat především klasikářům a vrchařům.
Závod se jel poprvé v cyklistickém dávnověku v roce 1909 a až do roku 1972 ho vyhrávali pouze domácí závodníci, mj. Costante Girardengo (rekordman s 5 úspěchy), Fausto Coppi a Gino Bartali. Až po 63 letech přerušil italskou nadvládu Eddy Merckx. I poté často vyhrávali Italové, mj. Francesco Moser, Gianni Bugno a Gilberto Simoni, ale střídali se s nimi i cizinci, např. Roger de Vlaeminck, Tony Rominger, Nairo Quintana a Esteban Chaves. Celkem vybojovali Italové už 82 prvenství.
Cyklistika
Poslední monument roku poprvé od startu do cíle
07/10/2021 AT 21:30
Giro dell´Emilia vysílá Eurosport 2 v sobotu 5. října od 15:00, komentuje Martin Hačecký.