V sobotním programu Gira d´Italia je první pětihvězdičková a více než 200 km dlouhá 14. etapa se závěrečným stoupáním na Monte Zoncolan. Jedno z nejobávanějších stoupání cyklistického kalendáře uvidíme na Giru d´Italia teprve posedmé a vždy bylo cílovým místem etap. Poprvé to bylo až v roce 2003, tehdy cyklisté stoupali ze Sutria a vyhrál Gilberto Simoni. Svůj triumf zopakoval o čtyři roky později z opačné strany z Ovara. Na Monte Zoncolan v dalších letech zvítězili Ivan Basso (2010), Igor Antón (2011), Michael Rogers (2014) a Chris Froome (2018).
Monte Zoncolan dosahuje nadmořské výšky 1750 metrů a je součástí Karnských Alp nedaleko rakouských hranic. Letos budou cyklisté stoupat na Monte Zoncolan ze Sutria. Výstup má přes 13 km s průměrem 9 procent, převýšení je 1210 metrů. Nejnáročnější jsou poslední tři kilometry s průměrem 13 procent a maximem 27 procent těsně před koncem. Čeká nás parádní podívaná, vždyť Michael Rogers o svém vítězství na Monte Zoncolan řekl, že to bylo, jako kdyby přijel na zaplněný fotbalový stadion.
Podobně vypráví o závěru výstupu i komentátor Martin Hačecký, bývalý závodník Dukly Praha:
Cyklistika
MS v silniční cyklistice od 19. do 26. září – kompletní program na E1
17/09/2021 AT 11:01
„Nahoře vjedete do horského amfiteátru, doslova obsypaného vášnivými fanoušky. Zaplněný fotbalový stadion to připomíná. Ovšem tento extrémně náročný výšlap dává i dojem až horolezeckého výkonu, alespoň já to tak vnímal. Mnozí cyklisté říkají, že výstup na Monte Zoncolan nelze mít v oblibě, to ale neznamená, že to není mimořádný zážitek, který stojí za to a který si budete pamatovat.“
Když hovoří profesionálové o výšlapu na Monte Zoncolan, výraz nejtvrdší je asi nejmírnější. Uslyšíte slova „brána do pekla, neúprosná hora, brutální výstup, extrémní“. Co mu chybí? Dlouhá tradice a historie sahající časem hluboko zpět jako má např. Stelvio. A také jeho nadmořská výška, 1730 metrů nad mořem není na grandtour nic výjimečného. Přesto, je to strašák letošního ročníku Gira d´Italia a hora, která může hlasitě promluvit do jeho vývoje.
Kdo se zapíše do historické listiny vítězů letos? Potvrdí Egan Bernal svou špičkovou výkonnost? Kdo naopak ztratí šance na celkové prvenství? To se dozvíme z živého přenosu Eurosportu 1 od 11:25, na diváky se těší komentátoři Štěpán Straka a Martin Hačecký.
Cyklistika
Okolo Slovenska s širokou česko-slovenskou účastí
14/09/2021 AT 12:32
Cyklistika
Okolo Slovenska: Topforex ATT Investments se poměří se světovými cyklisty
14/09/2021 AT 08:21