Cyklisté mají před sebou do 21 etap rozdělených 3450 kilometrů. Pouze 38 z nich časovkářských. Po úvodním dějství v Turíně ještě závěrečné do Milána. Ozdobou Gira d´Italia nebudou časovky, ale tradičně hory. Právě kvůli horám a nevyzpytatelnému jarnímu počasí bývá italská grandtour označována za nejdrsnější a nejnenáviděnější závod.
Devět etap letošního ročníku končí závěrečným stoupáním nebo má cíl jen několik kilometrů za ním. První z nich je už čtvrtá etapa s cílem 2,5 km za výstupem na Colle Passerino (1052 m. n. m.). Úvodní týden závodu se vrchařskou náročností bude rozjíždět zvolna, první čtyřhvězdičková etapa je až devátá s pěti stoupáními a končící na Campo Felice (1655 m. n. m.) Tři horské etapy jsou označeny pěti hvězdičkami – 14. končící na legendárním Monte Zoncolan, 16. přes Passo Pordoi (2239 m. n. m.) do Cortiny d´Ampezzo a předposlední 20. přes Passo San Bernardino (2065 m. n. m.) a Passo dello Spluga (2115 m. n. m.) do Valle Spluga. V těchto horských etapách si i ti nejlepší budou muset sáhnout na dno svých sil.
Loňský ročník se jel kvůli zdravotní situaci v Itálii v netradičním podzimním termínu a z vítězství se překvapivě radoval 25letý britský jezdec Tao Geoghegan Hart z britské stáje Ineos Grenadiers. Svůj úspěch obhajovat nebude, uvidíme ho až na Tour de France. Asi největším favoritem Gira d´Italia je vynikající vrchař Simon Yates, silný bude opět tým Ineos Grenadiers, za který startují vítěz TdF 2019 Egan Bernal a Pavel Sivakov. Poprvé by na grandtour měl startovat jeden z nejtalentovanějších cyklistů současnosti 21letý Remco Evenepoel, který se těžce zranil na loňském monumentu Il Lombardia. Přestože se vrací po zranění, je považován za jednoho z aspirantů na celkové prvenství. Tým Deceuninck – Quick Step spoléhá nejen na něj, ale i na dvojici João Almeida a Fausto Masnada. Na startu bude i loni druhý Jai Hindley.
Cyklistika
Poslední monument roku poprvé od startu do cíle
07/10/2021 AT 21:30
V barvách stáje Bora-hansgrohe se po roce na Giro d´Italia vrací Peter Sagan. Loni jel italskou grandtour poprvé, protože v květnovém termínu dával v minulých letech přednost závodu Okolo Kalifornie. Po třech druhých místech v prvním týdnu dokázal v 10. etapě do Tortoreta konečně zvítězit a má tak na svém kontě triumfy v etapách všech tří grandtour. V sestavě týmu Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux se objeví Jan Hirt, pro kterého to bude čtvrtý start na Giru d´Italia, nejlépe skončil v roce 2017 na 12. místě.
Mnoho zajímavého zažijeme jako diváci během letošního ročníku Gira d´Italia. V Toskánsku se pojede po cestách necestách známých z populárních Strade Bianche, v Ravenně se ponoříme do italské kultury, v tomto městě před 700 lety zemřel Dante Alighieri. A nedaleko kolébky renesance Florencie uctíme památku jednoho z nejslavnějších cyklistů italské historie Gina Bartaliho, peloton bude projíždět jeho rodnou vesnicí Ponte a Ema.
Nepochybně mnohá dramata přichystá letošní 104. ročník. Sledujte Giro d´Italia na Eurosportu od 8. května. Eurosport 1 přinese z každé etapy čtyř až pětihodinové přenosy. Giro d´Italia tradičně komentují Štěpán Straka a Martin Hačecký.
Cyklistika
Hora Superga opět cílem nejstarší italské klasiky Milán – Turín
06/10/2021 AT 09:29
Cyklistika
Paříž – Roubaix 2021: Na startu poprvé i ženy
01/10/2021 AT 09:43