Pandemie covid-19 překopala cyklistický kalendář, posunuty byly i největší etapové závody včetně Gira d´Italia. Italská grandtour odstartuje v sobotu 3. října a její největší hvězdou bude Peter Sagan.
Trojnásobný mistr světa Peter Sagan má za sebou devět startů na Tour de France, třikrát startoval na španělské Vueltě, ale ještě nikdy se neobjevil v pelotonu Gira d´Italia. Pro pořadatele a italské diváky je jeho účast samozřejmě mimořádným lákadlem. Peter Sagan má pro italské etapy nepochybně velkou motivaci, vždyť v letošním přerušeném cyklistickém roce ještě ani jednou nevyhrál. Nepodařilo se mu to ani na Tour de France, kde dokázal v minulosti vyhrát už 12 etap, letos ale skončil nejlépe třetí a navíc nedokázal získat zelený trikot.
Z českých cyklistů by se měl na sicilském startu objevit pouze Josef Černý. Mezi favority Gira d´Italia patří Jakob Fuglsang, Miguel Ángel López, Simon Yates, Steven Kruijswijk, Geraint Thomas, Wilco Kelderman, Vincenzo Nibali atd.
Cyklistika
MS v silniční cyklistice od 19. do 26. září – kompletní program na E1
17/09/2021 AT 11:01
Letošní ročník se měl původně jet v květnu a poprvé v historii odstartovat v Maďarsku v Budapešti. Maďarský úvod byl zrušen a Giro d´Italia odstartuje na Sicílii individuální časovkou mezi Monreale a Palermem. Na Sicílii se pojedou čtyři etapy, nejatraktivnější bude stoupání na Etnu (Piano Provenzana) třetí den. Zřejmě nejnáročnější budou dvě pětihvězdičkové horské etapy poslední týden – 18. etapa přes průsmyk Stelvio k jezerům Cancano a 20. etapa do Sestriere, v níž cyklisté vystoupají z Alby na Colle dell´Agnello, tedy ze 170 metrů nad mořem do 2744! A to budou teprve v polovině etapy, v níž je čekají další tři stoupání. V takových výškách se Giro d´Italia stává vrcholnou sportovní podívanou. Pokud nebude o vítězi rozhodnuto, v poslední etapě si ti nejlepší rozhodně neodpočinou, čeká je 15 kilometrů dlouhá časovka do Milána.
Giro d´Italia sledujte na Eurosportu od 3. do 25. října. Eurosport připraví z italských etap obvykle nejméně čtyřhodinové přenosy ŽIVĚ. Giro d´Italia tradičně společně komentují Štěpán Straka a Martin Hačecký.
Cyklistika
Okolo Slovenska s širokou česko-slovenskou účastí
14/09/2021 AT 12:32
Cyklistika
Okolo Slovenska: Topforex ATT Investments se poměří se světovými cyklisty
14/09/2021 AT 08:21