Bude to úchvatné Giro! A věřme, že dramatické až do konce, do posledních kilometrů závěrečné etapy, kterou je individuální časovka na 28 kilometrů z Monzy do Milána. Poslední týden bude zároveň i horským peklem, čtyři vysloveně horské etapy, nejvyšším bodem závodu je proslulý Passo dello Stelvio v nadmořské výšce 2758 (!) metrů.
Celkem je v itineráři italské grandtour osm horských etap a pět závěrečných stoupání – ve 4. etapě na Etnu do výšky 1892 metrů k refugio Sapienza, v 9. etapě na Blockhaus (1665 m. n. m.), ve 14. etapě do Oropy (1142 m. n. m.), v 18. etapě přes tři více než dvoutisícové průsmyky do Ortisei (1219 m. n. m.) a v 19. etapě do Piancavalla (1290 m. n. m.). V předposlední 20. etapě sice není závěrečné stoupání, ale poslední kopec, na kterém musejí cyklisté překonat přibližně 900 výškových metrů, vrcholí 15 km před cílem. Připočtěte pořádnou porci 67 kilometrů individuálních časovek a je evidentní, že to bude opravdu tvrdé Giro d´Italia. I ti největší favorité si budou muset sáhnout na dno svých sil, nejlepší z nich tradičně pojede v růžovém trikotu (podle barvy papíru sportovního deníku La Gazzetta dello Sport).
Úvodní tři etapy se pojedou na ostrově Sardinie, start bude v historickém přímořském letovisku Alghero. Na startu zažijí cyklisté pravděpodobně slunce, později hory, na nichž napsali spoustu legendárních příběhů a v Dolomitech a Alpách je bude čekat i sníh. Možná hodně sněhu. Cyklisté zavítají do nejednoho známého města Itálie, diváci si užijí i světoznámá místa italské historie, křesťanství a architektury. Cílovými etapovými místy jsou například městečko Alberobello v Apulii, známé svými unikátními kamennými domky v tzv. stylu trulli a známé poutní místo svatyně Panny Marie v Oropě. Spurtovat se bude i ve Florencii, kolébce renesance a kulturním centru Itálie minulosti.
Cyklistika
Poslední monument roku poprvé od startu do cíle
07/10/2021 AT 21:30
Letos se na start italské Grand Tour postaví mj. Vincenzo Nibali, Nairo Quintana, Thibaut Pinot, Steven Kruijswijk, Bauke Mollema, Wilco Kelderman, Mikel Landa, Adam Yates, Ilnur Zakarin, Rohan Dennis a Tejay van Garderen. Na startu nebude jeden z favoritů Fabio Aru z Astany, který si před několika týdny zranil koleno. Jeho tým absolvuje letošní závod pouze s osmi cyklisty a nenahradí původně devátého Michela Scarponiho, který nedávno tragicky zemřel. Motivace Ara byla vysoká, narodil se na Sardinii a v jubilejním 100. ročníku chtěl vyhrát, zranění ale řeklo jeho startu ne. České barvy budou reprezentovat Jan Hirt a Michal Schlegel v dresu CCC Sprandi Polkowice a Jan Bárta v dresu Bora Hansgrohe. Jejich start už byl potvrzen.
Silniční cyklistika je v Itálii sportem číslo dvě. Bezkonkurenční postavení fotbalového šílenství neohrožuje, ale otevřete-li si sportovní deníky, Giro d´Italia dostává prostor hned po fotbalu. A především v případě triumfu domácích hrdinů, jejich fotografie a jásavé titulky se pak dostávají i na titulní strany.
Od roku 1997, tedy za posledních 20 let, vyhráli domácí cyklisté patnáctkrát, což dokazuje, že cizinci se na italských silnicích neprosazují snadno. Loni triumfoval Vincenzo Nibali, přestože byl po 18 etapách až čtvrtý se ztrátou přes čtyři minuty. Ve dvou posledních horských etapách ale své soupeře zničil. Ptal jsem se tehdy v Andalu po více než dvou týdnech závodu bývalého mistra světa Francesca Mosera, kdo vyhraje Giro. Odpověděl: „Je snadné říci Nibali, je ze všech nejlepší, přestože hodně ztrácí, Giro se jede celé tři týdny, Nibali zaútočí“. Neuvěřitelná předpověď v okamžiku, kdy Nibalimu už nikdo nevěřil.
Nepochybně nám podobná dramata přichystá i jubilejní stý ročník. Sledujte Giro d´Italia na Eurosportu od 5. května. Eurosport 1 přinese z každé etapy rozšířené nejméně čtyřhodinové přenosy, ve večerních hodinách tradičně i hodinový sestřih Giro Today. Každou etapu uvede a zakončí 15minutový magazín Giro Extra, který shrne to nejzajímavější ze závodu a přinese rozhovory s nejlepšími cyklisty i emoce po dojezdu etap. Giro d´Italia bude komentovat Štěpán Straka, v některých etapách se k němu připojí Martin Hačecký.
Eurosport 1 zároveň vysílá od 14. května i závod Okolo Kalifornie, kde startuje slovenský mistr světa Peter Sagan. Všechny etapy živě od 23:00.
Poslední vítězové Gira d´Italia:
2010 – Ivan Basso (Itálie)
2011 – Michele Scarponi (Itálie)
2012 – Ryder Hesjedal (Kanada)
2013 – Vincenzo Nibali (Itálie)
2014 – Nairo Quintana (Kolumbie)
2015 – Alberto Contador (Španělsko)
2016 – Vincenzo Nibali (Itálie)
Petr Nejedlý, Eurosport
Cyklistika
Hora Superga opět cílem nejstarší italské klasiky Milán – Turín
06/10/2021 AT 09:29
Cyklistika
Paříž – Roubaix 2021: Na startu poprvé i ženy
01/10/2021 AT 09:43