Ne, Chris Froome touto etapou nepřepsal cyklistickou historii. On se do legendární cyklistické historie vrátil. Před 184 km dlouhou 19. etapou Gira d´Italia měl na vedoucího Simona Yatese ztrátu 3:22, téměř 3 minuty ztrácel na druhého Toma Dumoulina.

Pro Chrise Frooma se Giro d´Italia nevyvíjelo dobře od prvního dne v Jeruzalémě, když měl pád již při průzkumné jízdě před úvodní časovkou. Dva týdny se spíše trápil, více a více ztrácel, a až ve 14. etapě na proslulý Zoncolan dokázal být nejlepší. Jenže… hned následující den na Simona Yatese opět hodně ztratil.

Cyklistika
Zdeněk Štybar a Jan Hirt na startu Vuelty a España
18/10/2020 AT 09:12

Čí to byl nápad? No přece Chrise Frooma! To on navrhl zaútočit v 19. etapě už ve stoupání na Colle delle Finestre nějakých 80 kilometrů před cílem. Právě Chris Froome se sám rozhodl hrát vabank. Všechno, nebo nic. A dokázal to! V náročném horském terénu zvyšoval svůj náskok až na konečné tři minuty před druhým Richardem Carapazem. A dva týdny suverénní Simon Yates? Ten odpadl již na Colle delle Finestre, v cíli měl ztrátu téměř 40 minut.

Je to strhující příběh. Chris Froome po závodě vyprávěl, že bylo zřejmé, že musí dokázat něco šíleného až sebevražedného, aby dokázal otočit vývoj ve svůj prospěch. Rozhodnutí padlo ráno před etapou a tým Sky pod vedením Davea Brailsforda naplánoval vše do nejmenších detailů. Nejen odpárat Simona Yatese už na Colle delle Finestre, ale také – což bylo podstatné – pravidelně zásobovat Chrise Frooma po celou dobu jeho „80kilometrové horské časovky“.

Stoupání na Colle delle Finestre je úchvatné. Přes 18 kilometrů, na závěr přibližně 7 šotolinových kilometrů. Kromě úvodního kilometru jen výjimečně klesne průměr stoupání pod 9 procent. A dále? Než dorazí Chris Froome do cíle, měl před sebou ještě dvě stoupání – Sestrière a Bardonecchia. Eurosport zve diváky do míst, v nichž se cyklistika vrátila do heroických časů. Dávných a legendárních časů cyklistiky. Přezdívku od italského tisku – Froomeyssimo – si britský cyklista stoprocentně zasloužil. Vždyť… v současnosti se grandtour nevyhrávají 80kilometrovou sólovou jízdou v horách. Podívejme se společně na jedno z nejúžasnějších cyklistických představení v historii. Kdy? V pátek 24. dubna od 16:00. Eurospost vysílá postupně od 14:00 do 19:00 čtyři etapy Gira d´Italia 2018 – 9., 14., 19. a 20.

Cyklistika
Eurosport 1 v neděli: Giro d´Italia i Okolo Flander
17/10/2020 AT 11:38
Cyklistika
Gent – Wevelgem: Zdeněk Štybar v silné sestavě Deceuninck – Quick Step
11/10/2020 AT 11:19