Zdeněk Štybar byl v loňském roce strašně blízko, na velodromu v Roubaix vyrazil jako první do spurtu, a ještě na začátku cílové rovinky vedl. Jenže Greg van Avermaet je přece jen rychlejší spurtér a v posledních metrech českého cyklistu porazil. A tak z toho byla pro Štybara již podruhé stříbrná pozice a jeho gesto v cíli bylo výmluvné, byl hodně naštvaný. Zdeněk Štybar jel Paříž– Roubaix poprvé v roce 2013 a na nováčka si vedl překvapivě skvěle, v cíli byl šestý. O rok později své umístění ještě o jednu příčku vylepšil, v roce 2015 skončil druhý za Degenkolbem. Před dvěma lety mu závod nevyšel, loni se znovu postavil na druhý nejvyšší stupeň. Letos by měl být Zdeněk Štybar opět jedním z lídru sestavy Quick-Step Floors a předcházející Monument Okolo Flander i středeční závod Scheldeprijs ukázaly, že jeho forma jde nahoru.
Pouze týden od druhého Monumentu roku Okolo Flander a pro světovou klasikářskou elitu se otevře další příležitost vstoupit do cyklistického nebe. Tentokrát přímo z pekelného prachu Paříž– Roubaix. Tradičně v druhou dubnovou neděli se peloton vydá na neopakovatelnou trasu, na níž se rodí legendy. Start je v Compiègne severovýchodně od Paříže a na trase dlouhé 257 km čeká cyklisty 55 kilometrů po obávaných kostkách. Nebudou chybět obtížné pětihvězdičkové úseky Trouée d´Arenberg, Mons-en-Pévéle a mnohdy rozhodující Carrefour de l´Arbre. Tyto úseky jsou srdcem závodu, kterému se přezdívá Peklo severu. Nejdelší sektory kostek jsou Quiévy à Saint-Python a Hornaing – Wandignies-Hamage, oba měří 3700 metrů. Cíl je tradičně na stařičkém velodromu v Roubaix.
Na start se postaví sestavy všech 18 týmů World Tour a dalších sedm francouzských a belgických stájí pojede na divokou kartu. K favoritům patří cyklisté Quick-Step Floors, kteří letos nasbírali již 24 prvenství včetně triumfu Nikiho Terpstry na Okolo Flander. Ve startovní listině by neměli chybět i další přední klasikáři světa – mj. obhájce Greg van Avermaet, Peter Sagan, který má do těchto klasik posilu Daniela Osse, Sep Vanmarcke, Oliver Naesen, Alexander Kristoff a další. Mimochodem, Peter Sagan jel poprvé v roce 2010 a skončil nejlépe v roce 2014 na šestém místě.
Cyklistika
Okolo Slovenska s širokou česko-slovenskou účastí
14/09/2021 AT 12:32
Sportovní ředitel Quick-Step Floors Patrick Lefevere o Paříž– Roubaix kdysi řekl: „Tohle je válka. A každý ji chce vyhrát.“ V neděli 8. dubna tedy vítejte ve válečných cyklistických časech.
Živý přenos Eurosportu 1 začne již v 11:00, cíl je očekáván kolem 17 hodin. Závod komentují Štěpán Straka a Martin Hačecký.