Podíváme-li se do výsledkové listiny závodu Eurométropole Tour, najdeme vzhledem k rovinatému charakteru v posledních letech mezi vítězi především jména skvělých spurtérů – Tyler Farrar, Arnaud Démare, Robbie McEwen, Dylan Groenewegen, v loňském roce Daniel McLay. Závod se jel poprvé už v roce 1924 a jezdil se na území Belgie a Francie, v současnosti se jede pouze v Belgii. V posledních letech se často měnilo jeho jméno, do roku 2010 se jezdilo pod názvem Circuit Franco-Belge, poté Tour de Wallonie-Picarde a od roku 2012 Tour de l´Eurométropole. Ještě v roce 2015 byl závod víceetapový.
Na start se postaví 9 stájí kategorie World Tour. Závod měří 206 kilometrů, start je v La Louvière, cíl v Tournai. Na trati je celkem 13 bodovaných vrchařských prémií, nejčastěji 6x kilometrové stoupání Col de la Croix Jubaru, a 6 rychlostních prémií. Profil posledních kilometrů je rovinatý a vhodný pro spurtéry. Mezi favority závodu tak patří Fernando Gaviria, Pascal Ackermann, André Greipel, Arnaud Démare, Dylan Groenewegen, Nacer Bouhanni, John Degenkolb. V pelotonu budou i špičkoví klasikáři – Oliver Naesen, Jasper Stuyven atd. Mimochodem, slovenští diváci měli během loňského přenosu poslední příležitost vidět Martina Velitse, který se rozloučil s úspěšnou profesionální karierou a po Eurométropole Tour již startoval pouze v Číně. Letos by měl podle startovní listiny být v pelotonu Erik Baška, který v roce 2016 vyhrál jeden ze závodů Belgického poháru Handzame Classic.
Startem tzv. Belgického poháru, který se skládá z deseti závodů, byla klasika Le Samyn, kterou vyhrál Niki Terpstra. Další závody BP a jejich vítězové:
Cyklistika
MS v silniční cyklistice od 19. do 26. září – kompletní program na E1
17/09/2021 AT 11:01
Dwars door West-Vlaanderen – Rémi Cavagna
Grote Prijs Marcel Kint – Nacer Bouhanni
Heistse Pijl – Emils Liepins
Dwars door het Hageland – Krists Neilands
Halle-Ingooigem – Danny van Poppel
Championnat des Flandres – Dylan Groenewegen
Grand Prix Jef Scherens – Jasper Stuyven
Eurométropole Tour
Binche – Chimay – Binche (2. října, vysílá Eurosport)
Pořadí Belgického poháru po osmi závodech (za vítězství je 16 bodů, boduje nejlepších 15 cyklistů v každém závodě – 16, 14, 13, 12 atd.):
1. Sean De Bie 43 bodů
2. Jasper Stuyven 36
3. Bol Cees 31
4. Fabio Jakobsen 29
5. Timothy Dupont 29
Eurosport vysílá Eurométropole Tour na programu E1 od 15:30. Komentuje Petr Nejedlý.
Cyklistika
Okolo Slovenska s širokou česko-slovenskou účastí
14/09/2021 AT 12:32
Cyklistika
Okolo Slovenska: Topforex ATT Investments se poměří se světovými cyklisty
14/09/2021 AT 08:21