Eurosport

Daniel Turek zůstává v Israel Cycling Academy

Daniel Turek zůstává v Israel Cycling Academy

The 04/12/2018 at 11:43Updated The 06/12/2018 at 02:43

Izraelská cyklistická stáj Israel Cycling Academy včera oficiálně oznámila uzavřenou smlouvu s českým cyklistou Danielem Turkem.

Podepsal jste novou smlouvu na rok, trvalo to, než tým oznámil dohodu…

Já to měl slíbené už od Gira d´Italia, byla to taková forma satisfakce poté, co mne nevzali do sestavy. Ran Margaliot mi slíbil smlouvu na další rok. On je ten typ člověka, který když dá slovo, tak ho dodrží. Což je cenné, kolikrát to funguje obráceně, někdo něco slíbí, a poté je to jinak, takových příběhů už bylo hodně.

Jste v Israel Cycling Academy posledním jezdcem z původní sestavy z roku 2015. Jak byste srovnal tehdejší a současný tým?

To jsou naprosto odlišné týmy, kvalitativně nesrovnatelné. Když jsem před lety přestoupil, byla izraelská stáj na úrovni, řekněme, např. tehdejšího hradeckého Whirlpool Author. Ovšem s velkými plány do dalších let. A postupně se vše zlepšovalo. V současnosti má tým dva autobusy, dva kamiony, 30 závodníků, tolik jich nemá většina stájí World Tour. Je to neskutečný posun, co v minulosti platilo, už neplatí, nároky na závodníky jsou mnohem vyšší. V prvním roce bylo vedení spokojeno, když jsme vyráželi do úniků a byli vidět na televizních obrazovkách. V současnosti platí v mnohých závodech dokonce zákaz jít dopředu do úniku, spíše máme povinnost kontrolovat dění v pelotonu, taktika je více sešněrovaná, každý závodník plní své úkoly, vše je mnohem profesionálnější než v začátcích. Israel Cycling Academy v současnosti patří mezi nejlepší třetinu prokontinentálních týmů.

Vzpomeňte na Vaše první profesionální vítězství ve 4. etapě Okolo Ázerbájdžánu 2015. Únik čtyř cyklistů, Vy jste v úplném závěru svým kolegům ujel a slavil sólový triumf.

Byl to nejsilnější moment mé závodní kariéry, moje první profesionální vítězství a první je jenom jednou. A zároveň to bylo historicky první vítězství našeho týmu. U toho jediného zatím v mém případě zůstává. Další týden jsem vyhrál ještě jednu etapu v Německu, ale to byl dvojkový závod do 23 let. Navíc na tom ázerbájdžánském vítězství bylo úžasné, že ho všichni na Eurosportu viděli, přítelkyně, rodiče, v tomto směru to prostě byla pecka, úplně jiná úroveň.

Máte už plány a cíle do příštího roku? Víte, kde odstartujete sezonu?

Před pár týdny mělo týmové vedení sraz v Belgii a dva dny si povídali od rána do večera, což mohlo být zajímavé. Podobně jako v roce 2015 zahájím sezonu v Argentině, pojedu Vuelta a San Juan. Poté pravděpodobně ještě v Jižní Americe zůstanu, asi za osm dní startuje nový etapový závod Colombia, poprvé se jel loni. Bavil jsem se s Kolumbijcem v našem týmu Edwinem Ávilou, říkal, že z hlediska diváků to bylo parádní, ale jede se ve vysokých nadmořských výškách, bylo by tedy lepší zůstat, aklimatizovat se, a nevracet se do Evropy na několik dní. Příští rok mají v Kolumbii startovat Chris Froome a Nairo Quintana, bude to masakr. Co bude dále, se uvidí, to se ještě může dvakrát změnit.

Očekává se, že tým dostane na Giro d´Italia opět divokou kartu. Jak je pro Vás osobně daleko start na grandtour? Loni byla nominace blízko, ale každým rokem se kvalita týmu zvyšuje.

V tuto chvíli netuším. Na letošní Giro d´Italia jsem už byl připraven, nejen já, ale také všechen materiál pro mne, náhradní kolo, časovkářské. Najednou se změnily plány a chtěli vzít dva Izraelce místo původně plánovaného jednoho. Nebyli si jisti, který z nich je lepší, hlavním cílem bylo, aby izraelský cyklista dojel do cíle. Za každou cenu. A já to odnesl. Celé jaro jsem byl po ruce Benu Hermansovi, už od prvních závodů, v plánu původně bylo jet na celkové pořadí, když to padlo, už k sobě Ben Hermans nepotřeboval tolik lidí a místo mne vzali druhého Izraelce. Ani se na ně nezlobím, protože v minulosti mi tým dal tolik, nebýt právě izraelské stáje, možná bych se do této situace ani nedostal.