„Závod za sluncem“, tak se říká etapám mezi francouzskou metropolí a Nice na Azurovém pobřeží. Přestože to odporuje jménu závodu, letošní ročník opět nezačíná přímo v Paříži, ale západně od hlavního města v Bois-d´Arcy v departmentu Yvelines. Poslední etapou je 115 km dlouhý kopcovitý okruh v okolí Nice s pěti vrchařskými prémiemi.
Úvodní etapy jsou rovinaté, kopce čekají cyklisty až ve druhé polovině závodu. Dokonce i v časovce se budou muset vypořádat se stoupáním v posledních kilometrech. Nejtěžší královskou etapou bude předposlední, v níž čeká cyklisty tvrdé závěrečné stoupání na Col de la Couillole do výšky 1678 metrů.
Nejslavnějším mužem historie závodu je Sean Kelly, který již pracoval jako expert Eurosportu. Irský cyklista vyhrál etapy mezi Paříží a Nice sedmkrát za sebou v letech 1982–1988. V listině vítězů prestižního podniku najdeme největší jména historie cyklistiky – Eddy Merckx, Raymond Poulidor, Jacques Anquetil, Joop Zoetemelk, Miguel Indurain, v posledním desetiletí Alberto Contador, Bradley Wiggins, Tony Martin. Nejvíce vítězství slavili francouzští cyklisté, celkem 21, naposledy se ale domácí jezdec radoval v roce 1997, tehdy dovršil hattrick Laurent Jalabert. V posledních pěti letech jsou mimořádně úspěšní cyklisté stáje Sky, etapy do Nice vyhráli Bradley Wiggins, dvakrát Richie Porte a loni Geraint Thomas.
Cyklistika
Poslední monument roku poprvé od startu do cíle
07/10/2021 AT 21:30
V pelotonu budou pozvané sestavy všech 18 týmů World Tour, podle předběžné startovní listiny by se měli na start postavit např. Alberto Contador, Richie Porte, Romain Bardet, Steven Kruijswijk, Ilnur Zakarin a Julian Alaphilippe. A řada špičkových spurtérů – Alexander Kristoff, Nacer Bouhanni, Dylan Groenewegen, Arnaud Demare, John Degenkolb. V dresu Bora - Hansgrohe jedou Jan Bárta, Juraj Sagan, Michael Kolář a Erik Baška.
Úvodní etapu vysílá Eurosport 1 ŽIVĚ v neděli 5. března od 15:30. Etapy za sluncem komentuje Martin Hačecký. Eurosport bude zároveň od 8. do 14. března vysílat závod Tirreno – Adriatico.
Cyklistika
Hora Superga opět cílem nejstarší italské klasiky Milán – Turín
06/10/2021 AT 09:29
Cyklistika
Paříž – Roubaix 2021: Na startu poprvé i ženy
01/10/2021 AT 09:43