Hned úvodní etapa se startem i cílem v Issoire v departmentu Puy-de-Dôme má sedm vrchařských prémií, přestože nezavítá do vysokých hor. Kopcovité jsou i další etapy včetně 16 kilometrů dlouhé časovky čtvrtý den. Nejnáročnější jsou dvě etapy na závěr, sedmá má dvě vrchařské prémie HC a na konci se stoupá na La Plagne do nadmořské výšky 2072 metrů (nejvyšší bod závodu), osmá má šest vrchařských prémií včetně HC Col de Joux Plane nedaleko před cílem v Les Gets.
Závod se jel poprvé v roce 1947, organizoval ho list Le Dauphiné Libéré a vyhrál ho Polák Edouard Klabinski. Od roku 2010 je organizátorem závodu společnost ASO, která pořádá i Tour de France. Do listiny vítězů se zapsali nejslavnější cyklisté historie – Jacques Anquetil, Raymond Poulidor, Eddy Merckx, Bernard Hinault, Greg Lemond, Miguel Indurain, Alejandro Valverde, Bradley Wiggins, Chris Froome. Posledně jmenovaný patří k pěti cyklistům, kteří závod vyhráli třikrát (naposledy 2016), a uvidíme ho na startu i letos.
Silnou sestavu pošle na francouzské silnice stáj Ineos Grenadiers, budou v ní mj. Geraint Thomas, Richie Porte, Tao Geoghegan Hart a Michal Kwiatkowski. Mezi favority budou patřit jezdci Jumbo-Visma Steven Kruijswijk a Sepp Kuss, v pelotonu budou i Nairo Quintana, Wilco Kelderman, Miguel Ángel López a další špičkoví vrchaři. V barvách Deceuninck - Quick Step startuje Josef Černý.
Cyklistika
MS v silniční cyklistice od 19. do 26. září – kompletní program na E1
17/09/2021 AT 11:01
Critérium du Dauphiné vysílá Eurosport od 30. května. Úvodní etapu pouze ze záznamu na E1 ve 23:00, další etapy živě na E2.
Cyklistika
Okolo Slovenska s širokou česko-slovenskou účastí
14/09/2021 AT 12:32
Cyklistika
Okolo Slovenska: Topforex ATT Investments se poměří se světovými cyklisty
14/09/2021 AT 08:21