Závod odstartuje prologem ve Valence, již druhá etapa má sedm vrchařských prémií a náročný profil, třetí má dalších pět vrchařských prémií. Následuje rovinatá týmová časovka na 35 kilometrů a… poté zmíněné čtyřdenní horské peklo. Nejvyšším bodem závodu bude Cormet de Roselend (na Tour de France naposledy 2009), přes který se jede dvakrát, poprvé sedmý a podruhé závěrečný osmý den. Cíl závodu je v Saint Gervais Mont-Blanc.
Závod se jel poprvé v roce 1947, organizoval ho list Le Dauphiné Libéré a vyhrál ho Polák Edouard Klabinski. Od roku 2010 je organizátorem závodu společnost ASO, která pořádá i Tour de France. Do listiny vítězů se zapsali nejslavnější cyklisté historie – Jacques Anquetil, Raymond Poulidor, Eddy Merckx, Bernard Hinault, Greg Lemond, Miguel Indurain, Alejandro Valverde, Bradley Wiggins, Chris Froome. Posledně jmenovaný vyhrál tři z posledních pěti ročníků, patří k pěti cyklistům, kteří závod vyhráli třikrát. Letos se na startu neobjeví, protože jel na italském Giru. V loňském roce se z vítězství radoval Dán Jakob Fuglsang. V předběžné startovní listině jsou letos Vincenzo Nibali, Adam Yates, Geraint Thomas, Romain Bardet, Michal Kwiatkowski, Ilnur Zakarin, Warren Barguil, Dan Martin, Julian Alaphilippe atd.
Vincenzo Nibali řekl v rozhovoru pro www.cyclingnews.com, že strávil dva týdny tréninkem na sopce Teide a je přesvědčen, že etapy Dauphiné jsou tím nejlepším v postupné přípravě na Tour de France, která je letos jeho hlavním cílem. Zároveň dodal, že je to náročný závod s množstvím hor a skvělou konkurencí.
Cyklistika
Poslední monument roku poprvé od startu do cíle
07/10/2021 AT 21:30
Critérium du Dauphiné vysílá Eurosport na programu E2, prolog 3. června od 13:30. Závod komentuje Štěpán Straka. Dalšími cyklistickými závody na Eurosportu budou od 13. června Okolo Slovinska a od 14. června La Route d´Occitanie (v minulosti pod názvem Route du Sud).
Cyklistika
Hora Superga opět cílem nejstarší italské klasiky Milán – Turín
06/10/2021 AT 09:29
Cyklistika
Paříž – Roubaix 2021: Na startu poprvé i ženy
01/10/2021 AT 09:43