Getty Images

Critérium du Dauphiné: Štybar, Vakoč, Froome, Pinot, Alaphilippe, Fuglsang

Critérium du Dauphiné: Štybar, Vakoč, Froome, Pinot, Alaphilippe, Fuglsang

The 09/06/2019 at 16:23Updated The 10/06/2019 at 18:08

Osmidenní 71. ročník cyklistického závodu Critérium du Dauphiné je pro mnohé špičkové cyklisty tradičně poslední horskou zkouškou na blížící se Tour de France.

Zatímco loni odstartoval závod prologem ve Valence, letošní úvod je mnohem ostřejší. Hned na začátku 1. etapy čeká cyklisty stoupání z Aurillacu na Puy Mary do výšky 1589 m. n. m. Už na 34. kilometru tak mají cyklisté první horskou prémii 1. kategorie. Čtvrtá etapa je časovka na 26 km, nahoru a dolů, uprostřed budou jezdci stoupat o více než 300 výškových metrů. Vrchařsky nejnáročnější budou 7. a 8. etapa, závod končí po téměř 1200 kilometrech v Champéry.

Poprvé se jelo v roce 1947, závod tehdy organizoval list Le Dauphiné Libéré a vyhrál ho Polák Edouard Klabinski. Od roku 2010 je organizátorem závodu společnost ASO, která pořádá i Tour de France. Do listiny vítězů se zapsali nejslavnější cyklisté historie – Jacques Anquetil, Raymond Poulidor, Eddy Merckx, Bernard Hinault, Greg Lemond, Miguel Indurain, Alejandro Valverde, Bradley Wiggins, Chris Froome. Posledně jmenovaný vyhrál tři z posledních šesti ročníků, patří k pěti cyklistům, kteří závod vyhráli třikrát. V loňském roce se z vítězství radoval jeho týmový kolega Geraint Thomas, který sice nevyhrál ani jednu etapu, ale celkově měl minutový náskok na druhého Adama Yatese. V letech 2012, 2013, 2015, 2016 a 2018 se vítěz Dauphiné radoval vzápětí i z vítězství na Tour de France, což naznačuje sílu pelotonu tohoto osmidenního etapového závodu.

Také letos uvidíme v pelotonu velká vrchařská jména, v předběžné startovní listině jsou mj. Chris Froome, Nairo Quintana, Adam Yates, Romain Bardet, Thibaut Pinot, Tom Dumoulin, Richie Porte, Steven Kruijswijk, dále Michal Kwiatkowski, Julian Alaphilippe a Jakob Fuglsang. Na startu by se měli v barvách Deceuninck – Quick-Step objevit i Zdeněk Štybar a Petr Vakoč.

Critérium du Dauphiné vysílá Eurosport střídavě na obou programech, začínáme v neděli 9. června na E2 od 14:00. Komentuje Štěpán Straka.