Clásica Ciclista San Sebastián se jede v Baskicku (v baskičtině Donostia-Donostia Klasikoa) a je i po loňském rozšíření kalendáře WT jedinou jednorázovkou na španělském území v jeho programu (ve Španělsku do něj patří Grand Tour Vuelta a España i kratší etapové závody Okolo Katalánska a Okolo Baskicka).
Loni zvítězil Polák Michal Kwiatkowski, který ale své prvenství obhajovat nebude, startuje na závodě Okolo Polska, který také vysílá od soboty Eurosport. Michal Kwiatkowski dokázal v závěrečném spurtu pětičlenné skupiny využít spolupráce s týmovým kolegou Mikelem Landou a porazit Tonyho Gallopina a Baukeho Mollemu. Dobré vzpomínky na San Sebastián má Roman Kreuziger, protože se dvakrát postavil na stupně vítězů. V roce 2009 sice prohrál závěrečný souboj o prvenství se Španělem Carlosem Barredem, ten byl ale později zbaven vítězství kvůli dopingu. Roman Kreuziger je tak oficiálně vítězem baskické klasiky, navíc v roce 2013 dojel třetí.
Prvním vítězem závodu se stal v roce 1981 domácí Marino Lejaretta, na listině vítězů jsou mj. Miguel Indurain, Gianni Bugno, Claudio Chiappucci, Laurent Jalabert a Paolo Bettini. Klasika San Sebastián není žádná rovina, na trase je celkem osm vrchařských prémií, jede se tradičně přes známé kopce Alto de Iturburu (s nadmořskou výškou 504 metrů nad mořem nejvyšší bod závodu) a dvakrát Alto de Jazkibel. Přibližně 8 km před závěrečným sešupem do cílového města čeká cyklisty poslední stoupání Alto de Murgil, přibližně 2800 metrů s průměrem 7,6 procent. A právě tam a ve sjezdu by se mohlo rozhodovat, vždyť v posledních letech vícekrát dojel do cíle osamocený vítěz – dokázali to Bauke Mollema, Adam Yates, Alejandro Valverde, Tony Gallopin, Luis Leon Sanchez i Philippe Gilbert.
Cyklistika
MS v silniční cyklistice od 19. do 26. září – kompletní program na E1
17/09/2021 AT 11:01
Letošní startovní listina bude nepochybně opět plná velkých jmen – Alejandro Valverde, Adam Yates, Daniel Martin, Bauke Mollema, Steven Kruijswijk, Rigoberto Uran, Julian Alaphilippe, Tim Wellens atd. V dresu Astany by měl startovat Jan Hirt.
Klasikou San Sebastián provede diváky Eurosportu Štěpán Straka. Od 4. do 10. srpna vysílá Eurosport i etapy Okolo Polska.