Eurosport

Chris Froome na startu Tour of the Alps. Startuje i Jan Hirt.

Chris Froome na startu Tour of the Alps. Startuje i Jan Hirt.

The 16/04/2019 at 01:48Updated The 25/04/2019 at 20:33

13 630 výškových metrů v pěti krátkých horských etapách. Na startu Chris Froome, Vincenzo Nibali, Rafal Majka a Jan Hirt.

Pět etap, 711 kilometrů a 13 630 výškových metrů, to je letošní ročník Tour of the Alps. Úvodní etapa startuje v Kufsteinu, kde se jelo loňské mistrovství světa. Nejnáročnější je druhá etapa do Schenny, v níž musejí cyklisté překonat i nejvyšší bod závodu Passo Monte Giovo v nadmořské výšce 2094 metrů. Po pěti dnech se končí v severoitalském Bolzanu.

Tour of the Alps znají cyklističtí fanoušci i pod jeho minulým názvem Giro del Trentino. Jméno Tour of the Alps údajně lépe vystihuje, že se jezdí celým tzv. evropským regionem Tirol-Südtirol-Trentino. Poprvé se Giro del Trentino jelo v roce 1962 a vyhrál Enzo Moser, starší bratr slavnějšího Francesca Mosera. Závod se jezdí především v kopcích, vyhrávají ho špičkoví vrchaři. Jediným trojnásobným vítězem je Damiano Cunego, vítěz Gira d´Italia 2004. Dvakrát vyhráli závod mj. Francesco Moser a Vincenzo Nibali. V posledních pěti letech uspěli Thibaut Pinot, Geraint Thomas, Mikel Landa, Richie Porte a Cadel Evans.

Celkem na Tour of the Alps startuje 5 týmů nejvyšší kategorie World Tour. V čele sestavy Sky se podobně jako loni představí Chris Froome. Pro čtyřnásobného vítěze Tour de France je pětietapový závod v Itálii a Rakousku jednou z příprav na Tour de France, uvidíme ho ještě na Okolo Yorkshiru a Critériu du Dauphiné. Ve startovní listině je i jeden z favoritů Gira d´Italia – jeho dvojnásobný vítěz Vincenzo Nibali. Na start by se měl postavit i český cyklista vrchař Jan Hirt v dresu Astany. Vzhledem k neúčasti lídra Astany Miguela Ángela Lópeze by mohl mít Jan Hirt více volnosti pro jízdu na sebe a celkové pořadí, kapitánem sestavy Astany ale bude Pello Bilbao. Naposledy jel Jan Hirt začátkem března UAE Tour a doufal, že ho dlouhá závodní pauza nepřipraví o dobrou formu, která by měla kulminovat na Giru d´Italia.

Eurosport vysílá Tour of the Alps od pondělí 22. dubna ve 14:00. Alpské etapy komentuje Štěpán Straka.