Eurosport

Brabantský šíp: Petr Vakoč, Roman Kreuziger, Daniel Turek

The 13/04/2019 at 19:08Updated Yesterday at 15:29

Ve středu 17. dubna vysílá Eurosport cyklistický závod Brabantský šíp (Brabantse Pijl), který v roce 2016 vyhrál Petr Vakoč.

Cyklista Deceuninck – Quick-Step by se měl na start flanderské klasiky postavit i letos. Po roční pauze zaviněné vážným zraněním a návratu do profesionálního pelotonu má před sebou šestý závod letošního roku, pátý z nich na obrazovkách Eurosportu. Petra Vakoče jsme mohli sledovat v Argentině (Vuelta a San Juan), Itálii (Strade Bianche) a Španělsku (Okolo Katalánska a Okolo Baskicka). Petr Vakoč nebude jediným českým cyklistou v pelotonu, na startu by měli být i Roman Kreuziger a Daniel Turek.

Letos se jede 59. ročník, poprvé se cyklisté postavili na start Brabantského šípu v roce 1961, tehdy vyhrál domácí Pino Cerami. Nejčastějšími vítězi jsou Belgičané, do listiny vítězů se zapsal i největší z největších Eddy Merckx, dále Roger de Vlaeminck, Michel Pollentier, Freddy Maertens, Claude Criquelion, v novějších časech Johan Museeuw, Philippe Gilbert a Ben Hermans. Rekordmanem v počtu 4 vítězství je Belgičan Edwig van Hooydonck. V loňském roce se radoval Tim Wellens, který nezadržitelně zaútočil asi 7 kilometrů před cílem a sólovou jízdou si dojel pro vítězství.

Závod měří 196 km, jede se v provinciích Vlámský Brabant a Valonský Brabant, start je v Leuvenu (česky Lovaň), cíl v Overijse. Trasa závodu je typicky klasikářská, na cyklisty čeká 27 tzv. hellingenů, přes některé pojedou vícekrát. Poslední stoupání je v úplném závěru – 700 metrů dlouhý Schavei, kde před třemi lety nezadržitelně nastoupil Petr Vakoč.

Ve startovní listině nechybí obhájce Tim Wellens z Lotto Soudal a vítěz z roku 2017 Sonny Colbrelli (tehdy porazil druhého Petra Vakoče), který povede tým Bahrain Merida. Dále vítěz Okolo Flander Alberto Bettiol a nejlepší cyklokrosař světa Mathieu van der Poel, lídrem sestavy Deceuninck – Quick-Step je Julian Alaphilippe.

Přímý přenos vysílá E1 17. dubna od 15:15, komentuje Štěpán Straka.