Cyklista Deceuninck – Quick-Step by se měl na start flanderské klasiky postavit i letos. Po roční pauze zaviněné vážným zraněním a návratu do profesionálního pelotonu má před sebou šestý závod letošního roku, pátý z nich na obrazovkách Eurosportu. Petra Vakoče jsme mohli sledovat v Argentině (Vuelta a San Juan), Itálii (Strade Bianche) a Španělsku (Okolo Katalánska a Okolo Baskicka). Petr Vakoč nebude jediným českým cyklistou v pelotonu, na startu by měli být i Roman Kreuziger a Daniel Turek.
Letos se jede 59. ročník, poprvé se cyklisté postavili na start Brabantského šípu v roce 1961, tehdy vyhrál domácí Pino Cerami. Nejčastějšími vítězi jsou Belgičané, do listiny vítězů se zapsal i největší z největších Eddy Merckx, dále Roger de Vlaeminck, Michel Pollentier, Freddy Maertens, Claude Criquelion, v novějších časech Johan Museeuw, Philippe Gilbert a Ben Hermans. Rekordmanem v počtu 4 vítězství je Belgičan Edwig van Hooydonck. V loňském roce se radoval Tim Wellens, který nezadržitelně zaútočil asi 7 kilometrů před cílem a sólovou jízdou si dojel pro vítězství.
Závod měří 196 km, jede se v provinciích Vlámský Brabant a Valonský Brabant, start je v Leuvenu (česky Lovaň), cíl v Overijse. Trasa závodu je typicky klasikářská, na cyklisty čeká 27 tzv. hellingenů, přes některé pojedou vícekrát. Poslední stoupání je v úplném závěru – 700 metrů dlouhý Schavei, kde před třemi lety nezadržitelně nastoupil Petr Vakoč.
Cyklistika
Poslední monument roku poprvé od startu do cíle
07/10/2021 AT 21:30
Ve startovní listině nechybí obhájce Tim Wellens z Lotto Soudal a vítěz z roku 2017 Sonny Colbrelli (tehdy porazil druhého Petra Vakoče), který povede tým Bahrain Merida. Dále vítěz Okolo Flander Alberto Bettiol a nejlepší cyklokrosař světa Mathieu van der Poel, lídrem sestavy Deceuninck – Quick-Step je Julian Alaphilippe.
Přímý přenos vysílá E1 17. dubna od 15:15, komentuje Štěpán Straka.
Cyklistika
Hora Superga opět cílem nejstarší italské klasiky Milán – Turín
06/10/2021 AT 09:29
Cyklistika
Paříž – Roubaix 2021: Na startu poprvé i ženy
01/10/2021 AT 09:43