BinckBank Tour se v minulých letech jezdil pod názvem Eneco Tour. Poprvé se jelo v roce 2005, ale historie závodu má starší tradici, sahá až do poválečných let, Eneco totiž navázalo na tradici Okolo Nizozemska (Ronde van Nederland). První ročník v roce 1948 odstartoval ze známého amsterdamského náměstí Dam a skončil po devíti dnech vítězstvím Belgičana Emileho Rogierse. Především od vzniku Eneca si etapy v Beneluxu rychle získaly vysoké renomé a sjíždí se na ně špičková konkurence. Krásné vzpomínky na ně mají čeští fanoušci cyklistiky, protože v roce 2013 vyhrál Eneco Tour Zdeněk Štybar.
Historicky nejúspěšnější jsou samozřejmě Nizozemci a Belgičané, poprvé jejich nadvládu na Okolo Nizozemska prolomili až Francouzi Thierry Marie a Laurent Fignon v letech 1988 a 1989. A v posledních šesti ročnících vládnou opět, od roku 2012 jejich převahu přerušil pouze Zdeněk Štybar, vyhrávali Lars Boom, dvakrát Tim Wellens, Niki Terpstra a loni Tom Dumoulin. I letos by se měla objevit na startu řada špičkových světových cyklistů a domácí jsou favority. Startuje opět Zdeněk Štybar, v pelotonu by měli být mj. Greg van Avermaet, Niki Terpstra, Tim Wellens, Sep Vanmarcke a Michael Matthews.
BinckBank Tour je vlastně etapovým závodem pro klasikáře. Startuje se v Nizozemsku v Heerenveenu, cíl bude po sedmi dnech v belgickém Geraardsbergenu. Hned druhý den je pro cyklisty připravena časovka na 13 kilometrů v okolí Venray, nejnáročnější budou víkendové etapy přes stoupání na Muur, Bosberg a Denderoordberg.
Cyklistika
Poslední monument roku poprvé od startu do cíle
07/10/2021 AT 21:30
BinckBank Tour vysílá Eurosport 1 vždy od 15 hodin. Komentuje Štěpán Straka. Kromě etap v Beneluxu vysílá Eurosport v příštím týdnu i další tři etapové závody UCI – Arktický závod Norskem, který se jede až v oblasti Severního polárního kruhu v nádherné norské přírodě, Colorado Classic v USA a poprvé i večerní sestřihy Okolo Maďarska, kde startuje český kontinentální tým Pardus-Tufo Prostějov.
Cyklistika
Hora Superga opět cílem nejstarší italské klasiky Milán – Turín
06/10/2021 AT 09:29
Cyklistika
Paříž – Roubaix 2021: Na startu poprvé i ženy
01/10/2021 AT 09:43