Eurosport

Arktický závod Norskem míří na Lofoty, na startu Mathieu van der Poel

Arktický závod Norskem míří na Lofoty, na startu Mathieu van der Poel

The 11/08/2019 at 19:32Updated The 11/08/2019 at 20:00

Od čtvrtka vysílá Eurosport jeden z nejatraktivnějších etapových závodů kalendáře UCI.

Arktický závod nemá dlouhou tradici, jede se teprve 7. ročník. Rychle ale získává popularitu především mezi cyklistickými fanoušky, vždyť se závodníci vydávají až na sever Norska nad Severní polární kruh. Arktický závod se jede krásnou norskou přírodou mezi fjordy, horami, jezery a vodopády. V loňském roce se etapa jela až v Honningsvågu na ostrově Magerøya, letos se cyklisté ve srovnání s loňským itinerářem vydají „na jih“. Ovšem bude to stát za to, letošní ročník se totiž jede na atraktivním souostroví Lofoty.

Úvodní etapa startuje ve vesnici Å na ostrově Moskenesøy a končí v Leknesu na ostrově Vestvågøya. Také další tři etapy vedou po ostrovech Lofot, až v závěrečné se končí v Narviku na norské pevnině. Už v úvodní etapě je 1300 metrů dlouhý prudký kopec deset kilometrů před cílem, profilově náročnější jsou i třetí a čtvrtá etapa.

Nad Severní polární kruh a na místo činu se po roce vrací Mathieu van der Poel, loni vítěz dvou etap. Přestože v celkové klasifikaci neuspěl, byl to pro jeho tým úspěšný ročník, vždyť jednu etapu vyhrál i jeho český spolujezdec Adam Ťoupalík. Letos je 24letý Nizozemec favoritem číslo 1 a také největším tahákem závodu.

První ročník před šesti lety vyhrál domácí cyklista Thor Hushovd, v dalších letech se radovali Steven Kruijswijk, Rein Taaramäe, Gianni Moscon, Dylan Theuns a Sergej Černěckij.

Přenosy Arktického závodu Norskem uvidí diváci od 15. do 18. srpna na programu Eurosport 1, vždy přibližně od 17 hodin po skončení přenosu BinckBank Tour. Závod komentuje Petr Nejedlý.

Další srpnový cyklistický program Eurosportu:

od 12. 8.

Binckbank Tour

od 12. 8.

Okolo Utahu

od 15. 8.

Arktický závod Norskem

od 21. 8.

Okolo Dánska

od 24. 8.

Tour de l´Avenir (závěrečné etapy)

od 24. 8.

Vuelta a España

od 29. 8.

Okolo Německa