Na startu bude v barvách stáje Gazprom-Rusvelo i Roman Kreuziger. Prestižní jarní klasiku Amstel Gold Race vyhrál v roce 2013, mezi nejlepšími byl i v roce 2018, kdy skončil za Michaelem Valgrenem na druhém místě, ve spurtu měl dánský cyklista více sil.
Letos Roman Kreuziger začal sezonu až v březnu, nejprve startoval na Tirreno-Adriatico, poté absolvoval etapy Okolo Katalánska. Na ardenských klasikách je Roman Kreuziger jako doma a patří k jeho nejoblíbenějším závodům.
Roman Kreuziger:
Cyklistika
Poslední monument roku poprvé od startu do cíle
07/10/2021 AT 21:30
Amstel Gold Race, Valonský šíp a Lutych-Bastogne-Lutych patří k nejoblíbenějším závodům v mém kalendáři, každoročně se na ně těším. Po etapách v Katalánsku jsem se přesunul na Kanárské ostrovy, kde jsem si dal pár dní odpočinek a další tréninkové cykly. Nyní po týdnu v Čechách se cítím zregenerovaný, dal jsem ještě tréninky i za autem a cítím, že jsem na pokračování sezony připravený. Sezona dále jede v módu z loňského roku, je hodně intenzivní, i etapové závody se jezdily téměř jako jednorázovky. Jsem zvědavý, jak to bude vypadat v Ardenách. V zimě jsem tvrdě pracoval, vyhnuly se mi nemoci, z tohoto hlediska musím být maximálně spokojený. Úvodní etapák roku Tirreno-Adriatico byl pro tělo docela šok, už jsem si z toho odpočinul, pevně věřím, že to nyní bude dobré. Ardeny jsou týdnem, v němž se chci ukázat, dám do toho všechno. Mým cílem je i olympiáda v Tokiu, kdyby se mi v ardenském týdnu povedl výsledek, dal bych jasný signál trenérovi české reprezentace. V našem týmu Gazprom-Rusvelo pro AGR jsem já, dva Italové a čtyři Rusové, na Lutych-Bastogne-Lutych se přesune Zakarin.
Letošní „covidový“ ročník se pojede bez diváků a start ze zdravotních důvodů nebude v Maastrichtu, ale na známém kopci Cauberg. Itinerář je rozdílný proti „normálním“ ročníkům, cyklisty čeká 17 km dlouhý okruh, který pojedou třináctkrát, cíl je po 217 kilometrech v Berg en Terblijtu. Na okruhu budou cyklisté překonávat kopce Geulhemmerberg, Bemelerberg a Cauberg. Až v posledním okruhu Cauberg vynechají, celkově přes tento kopec ve Valkenburgu, na kterém se pětkrát jelo i mistrovství světa (naposledy 2012), pojedou 12x. Na Caubergu se v minulosti jela Tour de France i Vuelta, kopec začíná v centru Valkenburgu u brány Grendelpoort, délka je 1250 metrů, průměr stoupání 5,8 procent, maximum 12 procent.
Tradičně uvidíme na nizozemských silnicích cyklisty světové špičky. Titul nebude obhajovat Mathieu van der Poel, ale startuje jeho rival Wout van Aert, v dresu Deceuninck – Quick-Step pojede Julian Alaphilippe, v barvách Ineos Grenadiers uvidíme Michala Kwiatkowskiho a nedávného vítěze Brabantského šípu Thomase Pidcocka, chybět nebudou vítěz Milán-Sanremo Jasper Stuyven, Primož Roglič, Greg van Avermaet a Alejandro Valverde.
První ročník závodu Amstel Gold Race, který nese název stejnojmenného pivovaru, se jel v roce 1966 (pivovar je sponzorem závodu od jeho vzniku). V porovnání například s klasikami Paříž – Roubaix nebo Kolem Flander se jedná o mladý podnik. Během své více než padesátileté historie si však vybudoval prestižní postavení a v Nizozemsku na něj fanoušci nedají dopustit. Rekordmanem v počtu vítězství – a to místní fanoušky jistě těší – je domácí legenda Jan Raas, který vyhrál pětkrát v letech 1977–1982 (čtyřikrát za sebou). V listině vítězů jsou nejslavnější jména světové cyklistiky – Eddy Merckx (vyhrál dvakrát), Bernard Hinault, Gerrie Knetemann, Freddy Maertens, Joop Zoetemelk, Johan Museeuw.
Přímý přenos začíná v neděli 18. dubna ve 14:00 na Eurosportu 1, komentují Štěpán Straka a Martin Hačecký. Od 11:00 vysílá Eurosport 1 i závod žen.
Cyklistika
Hora Superga opět cílem nejstarší italské klasiky Milán – Turín
06/10/2021 AT 09:29
Cyklistika
Paříž – Roubaix 2021: Na startu poprvé i ženy
01/10/2021 AT 09:43