Getty Images

77. ročník závodu Paříž – Nice

77. ročník závodu Paříž – Nice

The 10/03/2019 at 21:54Updated The 16/03/2019 at 04:15

V neděli 10. března silniční cyklisté opět vyrazí za sluncem. „Závod za sluncem“, tak se říká etapám mezi francouzskou metropolí a Nice na Azurovém pobřeží. Tradičně první evropský etapový závod kalendáře World Tour. Cyklisty čeká do 17. března celkem 8 etap včetně individuální časovky.

Přestože to odporuje jménu závodu, letošní ročník opět nezačíná přímo v Paříži, ale v Saint-Germain-en-Laye v departmentu Yvelines. Celkově závod měří 1240 kilometrů, úvodní etapy jsou tradičně rovinaté, časovka na 25,5 kilometrů má uprostřed kilometrové stoupání. Náročný profil mají tři etapy na závěr závodu, nejvyšším bodem celého ročníku je Col de Turini v nadmořské výšce 1606 metrů (délka 15,3 km, průměr 7,2 %), kopcovitá je i kratší poslední etapa v okolí Nice s šesti vrchařskými prémiemi.

V pelotonu budou sestavy všech 18 týmů World Tour, podle předběžné startovní listiny by se měli na start postavit např. obhájce Marc Soler z Movistaru a společně s ním kolega Nairo Quintana, dále Romain Bardet, Simon Yates, Rigoberto Urán, Sergio Luis Henao, Ilnur Zakarin, Egan Bernal, Michal Kwiatkowski a také řada špičkových spurtérů – Caleb Ewan, Sam Bennett, Alexander Kristoff, Arnaud Demare, John Degenkolb, André Greipel.

Nejslavnějším mužem historie závodu je Sean Kelly, který již pracoval jako expert Eurosportu. Irský cyklista vyhrál etapy mezi Paříží a Nice sedmkrát za sebou v letech 1982–1988. V listině vítězů prestižního podniku najdeme největší jména historie cyklistiky – Eddy Merckx, Raymond Poulidor, Jacques Anquetil, Joop Zoetemelk, Miguel Indurain. Nejvíce vítězství slavili francouzští cyklisté, celkem 21, naposledy se ale domácí jezdec radoval v roce 1997, tehdy dovršil hattrick Laurent Jalabert. V posledních letech jsou mimořádně úspěšní cyklisté stáje Sky, etapy do Nice vyhráli Bradley Wiggins, dvakrát Richie Porte, Geraint Thomas a Sergio Luis Henao. Loni zvítězil Marc Soler o pouhé 4 sekundy před Simonem Yatesem.

Úvodní etapu vysílá Eurosport 2 ŽIVĚ v neděli 10. března od 13:30. Také další etapy bude Eurosport vysílat ŽIVĚ, střídavě na obou programech. Etapy za sluncem budou střídavě komentovat Štěpán Straka a Martin Hačecký. Eurosport bude zároveň od 13. března vysílat závod Tirreno – Adriatico.