Světový šampionát se měl původně konat v hlavním městě Turkmenistánu Ašchabadu, ale kvůli zdravotním a cestovním omezením se koná v severofrancouzském Roubaix. Dějištěm MS je Vélodrome Couvert Régional Jean-Stablinski, často zjednodušeně označovaný jako Stab Velodrome. Byl otevřen v roce 2012 a nachází se vedle slavného venkovního velodromu, na němž končí silniční monument Paříž – Roubaix. Velodrom je pojmenován po Jeanu Stablinském, francouzském cyklistovi polského původu, který se narodil v Thun-Saint-Amand nedaleko Roubaix.
Na MS se představí více než 350 závodníků z více než 40 zemí. Ve Francii se mistrovství světa v dráhové cyklistice konalo naposledy v roce 2015 v Saint-Quentin-en-Yvelines.
Ve Francii se objeví i jedenáctičlenná česká výprava, osm mužů a tři ženy: Martin Čechman (sprint), Dominik Topinka, Robin Wagner (oba kilometr s pevným startem, týmový sprint), Matěj Bohuslávek (týmový sprint), Denis Rugovac (omnium, madison), Daniel Babor (scratch, madison), Jan Voneš (vylučovací závod), Nicolas Pietrula (bodovací závod), Veronika Jaborníková (sprint, keirin, 500 m s pevným startem), Petra Ševčíková (madison, scratch, vylučovací závod), Jarmila Machačová (bodovací závod, madison). V reprezentačním týmu chybí sprinter Tomáš Bábek, který se po dlouhé olympijské sezoně necítí stoprocentně připravený a potřebuje si oddechnout.
Cycling - Track
UCI Track Champions League má potenciál oživit dráhovou cyklistiku
26/11/2021 AT 19:24
Jedním z vrcholů MS budou nepochybně týmové stíhačky. Vzpomínáte na olympijské finále Itálie vs Dánsko? Dánská sestava v něm jela rychleji, než byl dosavadní světový rekord, a stejně byla poražena v závěru neuvěřitelně finišující Itálií, kterou za zlatem táhl Filippo Ganna. Na MS se Italové představí ve stejném složení, v jakém drží světový i olympijský rekord, vedle Filippa Ganny nastoupí Francesco Lamon, Simone Consonni a Jonathan Milan. Uvidíme reprízu olympijského finále? Italy nepochybně požene za zlatem i motivace, naposledy jejich země slavila titul v týmové stíhačce v roce 1997.
Na Stab Velodrome uvidíme řadu známých jmen ze silniční cyklistiky, spousta cyklistů kombinuje silnici a dráhu – Ethan Hayter, Michael Mørkøv, Lasse Norman Hansen, Benjamin Thomas, Roger Kluge, mezi ženami Lotte Kopecká, Amy Pietersová, Clara Copponiová, Lisa Brennauerová, mistryně světa Elisa Balsamová atd.
Eurosport svým divákům dále nabízí špičkovou dráhovou cyklistiku. Olympijské hry, nedávné ME, nyní MS a poté od 6. listopadu nově založenou Track Champions League.
Program MS na Eurosportu 1 (komentují Štěpán Straka a Josef Kratina):
20. října
18:25 až 21:50
21. října
18:25 až 21:50
22. října
18:25 až 22:15
23. října
17:25 až 20:55
24. října
14:30 až 17:20
Cycling - Track
Chris Hoy: Cyklistika volala po UCI Track Champions League
04/11/2021 AT 00:07
Cycling - Track
UCI Track Champions League: Nová éra dráhové cyklistiky
02/11/2021 AT 16:17