Na okázalém pařížském velodromu nazývaném Chrámem cyklistiky se jezdcům během mistrovství světa před dvěma lety dařilo lámat světové rekordy, při letošním evropském šampionátu se na něm do historie zapíší další mezníky, protože po olympiádě v Riu de Janeiru došlo k významné revizi disciplín.
Divácky zajímavé, ale nepřehledné omnium (víceboj) dozná zásadních změn v pořadí a zařazení jednotlivých disciplín a do výkladní skříně sportu se vrací bodovací závod dvojic – madison, atraktivní disciplína, za jejíž vyjmutí z olympiády se na mezinárodní cyklistickou federaci snesla vlna kritiky. V rámci emancipace se bude rozhodovat o párovém zlatu i mezi ženami, madison žen se představí na významné soutěži poprvé.
Česká republika posílá na předměstí Paříže početnou výpravu v čele s velkou medailovou nadějí Jarmilou Machačovou, která po individuální bodovačce nastoupí i do madisonu s Lucií Hochmann. Mezi muži vytrvalci bude ČR reprezentovat spolehlivé duo Bláha – Hačecký a sprintery tentokrát při neúčasti Pavla Kelemena podrží Robin Wagner.
Cycling - Track
ME v dráhové cyklistice
09/11/2020 AT 19:41
Nominace českých dráhařů:
Jarmila Machačová (scratch, bodovací závod, madison)
Lucie Hochmann (eliminace, omnium, stíhací závod, madison)
Martin Bláha (bodovací závod, madison)
Nicolas Pietrula (stíhací závod družstev, omnium)
Jan Kraus (stíhací závod družstev)
Ondřej Vendolský (stíhací závod družstev)
Vojtěch Hačecký (madison)
Michal Kohout (stíhací závod družstev)
Robin Wagner (sprint, 1 km s pevným startem, týmový sprint, keirin)
David Sojka (sprint, 1 km s pevným startem, týmový sprint, keirin)
Tomáš Bábek (sprint, 1 km s pevným startem, týmový sprint, keirin)
Jiří Janošek (1 km s pevným startem, týmový sprint)
Evropský šampionát je jen začátkem vysílání dráhové cyklistiky na Eurosportu. Od 25. října ve 20:30 bude Eurosport vysílat inaugurační sezonu prvotřídních mítinků světové dráhové cyklistiky – Six Day Series. První ze série závodů bude v Londýně v Lee Valley VeloPark, kde se závodilo během OH 2012. Další závody uvidí Amsterdam, Berlín, Kodaň a finálová noc bude na programu v Palmě na Mallorce.
Sérii šestidenních závodů organizuje společnost Madison Sports Group a na startu se objeví špičkoví cyklisté jako Mark Cavendish a Bradley Wiggins z Velké Británie, Belgičané Kenny de Ketele a Moreno de Pauw i francouzská dvojice Morgan Kneisky a Benjamin Thomas. Závody budou mít inovativní formát, diváci si užijí jedinečnou party atmosféru se skvělou hudbou a zábavou, tvořící kulisu pro sportovní drama na dráze.
Six Day Series zažije průkopnické prvky, které zavedou fanoušky blíž k akci včetně on-board kamer, měření rychlosti v reálném čase, srdeční frekvence a další data cyklistů. Poprvé bude v dráhové cyklistice využita lokalizace cyklistů. Fanoušci tak budou závodům blíž než kdykoli v minulosti.
Kalendář Six Day Series 2016/17:
Londýn 25. – 30. října 2016
Amsterdam 6. – 11. prosince 2016
Berlín 19. – 24. ledna 2017
Kodaň 26. – 31. ledna 2017
Mallorca (finále) 17. března 2017
Cycling - Track
MS v dráhové cyklistice
25/02/2020 AT 14:32
Cycling - Track
Startuje dráhové ME, Petr Kelemen je zraněný
16/10/2019 AT 14:24