Dlouholetý atletický komentátor Eurosportu Štěpán Škorpil patřil k přátelům Dany Zátopkové, kterou v minulosti zval do studia jako spolukomentátorku během velkých atletických šampionátů. Štěpán Škorpil: „Světová atletika zchudla. Danu Zátopkovou jsme mohli ještě před pár lety slyšet během atletických přenosů Eurosportu, především oštěpařských soutěží, které obohatila navýsost odbornými glosami. Paní Dana si do posledních dnů uchovala svěží mysl. Fyzická schránka už nebyla v takové kondici, ale paní Dana brala vše s humorem a užívala života až do poslední chvíle. Zůstane po ní v celém atletickém a sportovním světě těžko nahraditelná mezera.“
„Na Danu nikdy nezapomeneme. Byla to osobnost, která nám bude velmi chybět. Velice chytrá, zábavná a vtipná žena, kamarádka. Všechno v životě věnovala sportu a Emilovi. Nedá se slovy ani vyjádřit, jak nám bude scházet,“ řekl Oldřich Svojanovský, předseda Českého klubu olympioniků, jehož dobrou duší Dana Zátopková byla.
Dana Zátopková, rozená Ingrová, se narodila stejně jako její budoucí manžel Emil 19. září 1922 a byla nejstarší českou olympioničkou. Na OH jako oštěpařka startovala poprvé v roce 1948 v Londýně, celkem si zapsala čtyři olympijské účasti a vybojovala dvě medaile. V Helsinkách 1952 získala zlato, v Římě 1960 přidala stříbro. S Emilem Zátopkem tvořili jeden z nejznámějších sportovních párů světa. Poznali se na atletických závodech a když zjistili, že mají narozeniny ve stejný den i rok, považovali to za osudové znamení. Vzali se v říjnu roku 1948. O čtyři roky později na olympiádě v Helsinkách získali oba olympijské zlato. Emil dokonce tři ve vytrvalostních bězích, Dana přidala nejcennější medaili v oštěpu. U sportu zůstala Dana Zátopková i po konci kariéry v roce 1962. Věnovala se trenérské činnosti, v letech 1960–1972 byla členkou ženské komise Mezinárodní atletické federace. V roce 1998 obdržela Olympijský řád, o 15 let později převzala Medaili Za zásluhy. I po devadesátce se aktivně angažovala v olympijském hnutí.
Atletika
Newyorský maraton
29/10/2019 AT 15:52
Manžele rozdělila až Emilova smrt v roce 2000. „S Emilem jsme prožili krásná léta. Nejvíce si cením toho, že jsme se pořád chechtali. Zažili jsme spolu spoustu srandy a někdy se opravdu doslova a do písmene váleli smíchy. Na to vždycky ráda vzpomínám,“ říkala před lety Dana Zátopková (na snímku zlatý manželský olympijský polibek z OH 1952).
Atletika
Amsterdamský maraton
14/10/2019 AT 17:47
Atletika
Kipchogeho pokus o zaběhnutí maratonské trati pod dvě hodiny v sobotu ráno
11/10/2019 AT 12:52