Eliud Kipchoge to již jednou zkusil. V roce 2017 na autodromu v Monze, na oválu určeném rychlým autům a motorkám, sice „letěl“, nakonec mu ale chybělo 25 sekund. Svůj druhý pokus o prolomení hranice dvou hodin poběží ve vídeňském Prátru na okruhu dlouhém necelých deset kilometrů. I pokud by dosáhl času pod dvě hodiny, jeho výkon nebude atletickou federací uznán za světový rekord, protože nejde o klasické standardní maratonské podmínky.
Jenže… Organizátoři tvrdí, že jde o významné posunutí lidských možností, což je neméně důležité než rekordy a závody. Předpoklady pro překonání dvouhodinové hranice Eliud Kipchoge má, vždyť je zároveň držitelem světového rekordu v maratónu, jeho hodnota je 2:01:39 a je přibližně rok starý. A letos vyhrál maraton v Londýně v rekordním čase trati 2:02:37 (na snímku).
Kipchogeho maratonský boj s časem budou na Eurosportu komentovat Michal Škorpil a vytrvalec Miroslav Hasal. Dlouho se čekalo na upřesnění času startu, počítalo se s rozmezím od páté do deváté ranní, záležet mělo na aktuální předpovědi počasí. Termín pokusu byl nakonec stanoven na 8:15, přímý přenos začíná o pět minut dříve. Pořadatelé předpokládají, že se sejde až 30 tisíc diváků.
Atletika
Světová atletika zchudla: Loučíme se s Danou Zátopkovou
13/03/2020 AT 13:28
Miroslav Hasal: „Poprvé se to v Monze nepovedlo. Bude to běh v takových laboratorních podmínkách, v závodě by to bylo o něčem jiném. Pokud to Kipchoge dokáže, můžeme se dočkat toho, že se to brzy podaří i v závodě. O prolomení hranice dvou minut se mluví už 20 let. Možná budeme svědky historického okamžiku, on na to má, líbí se mi ta odvaha, se kterou se do toho pouští.“
Atletika
Newyorský maraton
29/10/2019 AT 15:52
Atletika
Amsterdamský maraton
14/10/2019 AT 17:47