Není divu, že je sjezd ve Wengenu jedním z nejtradičnějších závodů světa. Trať Lauberhorn, která je pojmenována podle stejnojmenného vrcholu, se jezdí už od roku 1930. Projektantem současné tratě je slavný Bernard Russi, který ji dovedl k dokonalosti. Ihned po startu v nadmořské výšce 2315 m. n. m. čeká na lyžaře „padák“ dosahující až 16°, ale až v závěrečné třetině tratě v Haneggschussu dosahují závodníci nejvyšší rychlosti až 160 kilometrů v hodině (právě tady dosáhl před 4 lety Johan Clarey rekordní rychlosti ve SP 161,9 km/hod). Traťový rekord drží Kristian Ghedina 2:24,23.
Jedním ze symbolů Lauberhornu je Hundschopf, nejstrmější místo na trati (41°), úzký koridor, v němž musejí závodníci objevit tu správnou linii mezi odvahou a respektem k hoře, v nejužším místě je trať mezi skálou a záchrannou sítí široká asi pět metrů. Ještě užší je Kernen-S – až pouhé tři metry – kam najíždějí lyžaři rychlostí kolem stovky za hodinu. Díky délce závodu potřebují nejrychlejší lyžaři nejen odvahu riskovat, dokonalou techniku, ale také vytrvalost. I další úseky tratě (Traversenschuss, Minsch-Kante, Silbernhorn Jump) zvedají diváky ze sedadel a přivádějí je k naprostému úžasu hraničícímu se zděšením. Po právu tak Wengen konkuruje Kiztbühelu v souboji o krále sjezdů.
Některá místa na trati nesou jména sjezdařů, kteří v nich měli těžký pád, např. Minsch-Kante, Kerner-S. Smutně se vzpomíná na pád Rakušana Reinstadlera, který v roce 1991 upadl jen pár stovek metrů před cílem a svým zraněním podlehl. V médiích se pak objevily zprávy, že se 20letý sjezdař den před závodem svým rodičům svěřil, že má obavy o své zdraví. Strach je tedy přesně to, co si nikdo ze startujících nesmí připustit.
Alpské lyžování
O víkendu startuje SP v alpském lyžování. I s Ledeckou
21/10/2021 AT 22:25
Je těžké předpovídat tak nevyzpytatelný závod. Kde hledat favority? Pojede se teprve třetí sjezd sezony, ve Val d´Isère vyhrál Kjetil Jansrud a ve Val Gardeně Max Franz. Ani jeden z nich zatím ve Wengenu neuspěl, o motivaci tedy mají postaráno. Aksel Lund Svindal vyhrál loni a letos se po návratu z těžkého zranění rychle dostává do formy, v obou letošních sjezdech byl na bedně, jednou bronzový, jednou stříbrný. Prosadí se Peter Fill, nebo velezkušený domácí Carlo Janka, vítěz z roku 2010? To je možná pětice největších favoritů, plus Hannes Reichelt, Erik Guay, Adrien Théaux, Patrick Küng, Steven Nyman.
V roce 1930 vyhrál domácí Christian Rubi, závod se jel i během 2. světové války, až do roku 1945 vyhrávali Švýcaři s jedinou výjimkou. Rakušan poprvé vyhrál v roce 1934, Francouz 1946, Ital o další dva roky později, domácí nadvláda padala. V roce 1980 poprvé nevyhrál Evropan, radoval se Kanaďan Ken Read, o čtyři roky později uspěl i Američan Bill Johnson. V posledních pěti letech triumfovali Beat Feuz (2012), Christof Innerhofer (2013), Patrick Küng (2014), Hannes Reichelt (2015) a poprvé Aksel Lund Svindal (2016).
Sjezd ve Wengenu vysílá Eurosport 1 14. ledna od 12:15. Komentuje Dominik Kárník.
Alpské lyžování
Vyhraje Petra Vlhová SP? Tento týden budeme znát odpověď
16/03/2021 AT 10:31
Alpské lyžování
Mistrovství světa v alpském lyžování – Ledecká a Vlhová mezi favoritkami
06/02/2021 AT 09:42