Čeští i slovenští diváci se mají už v Söldenu na co těšit. Na sjezdovku totiž vyrazí jejich nejpopulárnější favoritky – Ester Ledecká a Petra Vlhová. Bude v nadcházející sezóně Ester Ledecká ještě lepší než v té minulé? Dokáže se Petra Vlhová ještě více přiblížit Mikaele Shiffrinové a ohrozit její celkové prvenství ve světovém poháru? To jsou otázky, které se nepochybně honí hlavou českým a slovenským fanouškům.
Světový pohár v alpském lyžování je každoročně zážitkem i pro zkušeného hlavního lyžařského komentátora Eurosportu Dominika Kárníka:
„Letošní sezóna bude testem nejen pro samotné lyžařky a lyžaře, ale pro všechny, kteří máme bílý sport rádi. Pokud se sezóna odehraje bez přerušení pandemií, můžeme očekávat v obou kategoriích velmi vyrovnané souboje o celkové pořadí. Mikaela Shiffrinová proti Petře Vlhové, toto soupeření slibuje lyžařskou lahůdku nejvyšší kvality. Slovenské fanoušky bude nepochybně zvedat z křesel. V loňské sezóně Petra Vlhová ukázala, že zařazení rychlostních disciplín do jejího programu nebude žádný problém a dokázala bodovat i tam, kde byl bodový přírůstek v minulosti utopií. Mikaela Shiffrinová ukončila loni kvůli smrti otce sezónu předčasně, ale letos bude zase dychtivá po úspěchu. Ovšem nezapomínejme na Federicu Brignoneovou, která jim opět bude silnou soupeřkou. Z českého pohledu se samozřejmě nejvíce očekává od Ester Ledecké.
Alpské lyžování
Vyhraje Petra Vlhová SP? Tento týden budeme znát odpověď
16/03/2021 AT 10:31
Velký boj se odehraje také mezi muži, favoritů je nezvykle hodně. Sjezdaři to nebudou mít vzhledem k výpadku amerického turné v listopadu a prosinci vůbec jednoduché. Dost možná bude slavit úspěch všestrannost. Techničtí závodníci budou muset zkoušet bodovat v rychlostkách, a obráceně, sjezdaři sbírat body v obřích slalomech nebo dokonce ve slalomech. Letos bude každý bod nesmírně cenný, ale možná ještě cennější bude, když se dostaneme až k březnovému finále světového poháru.“
Časování formy na úvodní závod SP bývá ošemetné, jelikož sezona se naplno rozjíždí později, navíc letos se v Söldenu jede o týden dříve, než bývá zvykem. Příprava českých reprezentantů probíhala ve Švýcarsku, kde panovaly nejkvalitnější tréninkové podmínky v Evropě. Ester Ledecká a Kryštof Krýzl v době zařazení České republiky na seznam „červených“ zemí již v Saas-Fee trénovali, takže se rozhodli celý měsíc nevracet ze Švýcarska domů.
Trenér Tomáš Bank si přípravu na obří slalom pochvaloval: „Nejvíce obřáků jsme najezdili na Červenohorském sedle a ve Špindlu v jarním období, když jsme poté opět mohli do zahraničí, věnovali jsme pozornost rychlostním disciplínám, následovala letní kondice v Řecku a po více než měsíci návrat na sníh do Saas-Fee, kde jsme strávili měsíc. Zpočátku jsme se věnovali rychlostkám, pak jsme přešli na obřák. Celkem v něm letos máme natrénováno osmnáct dní, což jsme ještě nikdy neměli.“ Ledecká se postaví na start obřího slalomu po více než dvou letech.
Do obřího slalomu v Söldenu odstartoval matador českého týmu Kryštof Krýzl už šestkrát, ovšem na start se připravuje již podeváté, protože v roce 2017 a 2018 mužský závod kvůli nepřízni počasí zrušili. Nejlepším zápisem je 35. místo z roku 2016, kdy ztratil 2,26 sekundy a postup do druhého kola mu unikl jen o dvě desetiny. Letos má ve svých cílech jasno: „Úspěšně se porvat o postup do druhého kola. Je to docela dlouho, co jsem v Söldenu jel naposledy, ale letos vím o startu dlouho dopředu a systematicky se připravuji,“ říká Kryštof, jehož přípravu prý nijak výrazně neovlivnila nákaza koronavirem.
Od poloviny října po celou zimní sezonu se Eurosport – stejně jako v minulých letech – stává povinnou destinací pro fanoušky alpského lyžování. A nejen… Diváci Eurosportu si mohou užívat i dalších populárních zimních sportů po celou zimu – celkově tisíce hodin živého vysílání. SP v alpském lyžování pokračuje paralelním obřím slalomem mužů i žen až v polovině listopadu v rakouském Lech/Zürs.
17. října
E2 09:50 obří slalom žen, 1. kolo
E2 12:45 obří slalom žen, 2. kolo
18. října
E2 10:00 obří slalom mužů, 1. kolo
E2 13:00 obří slalom mužů, 2. kolo
Alpské lyžování
Mistrovství světa v alpském lyžování – Ledecká a Vlhová mezi favoritkami
06/02/2021 AT 09:42
Alpské lyžování
Poslední zkouška Ester Ledecké před mistrovstvím světa
29/01/2021 AT 09:44