Tradiční začátek na ledovci v rakouském Söldenu zahájí sobotní obří slalom žen a nedělní obří slalom mužů, na startu budou také Češi Kryštof Krýzl, Ondřej Berndt a Martina Dubovská.
Jako první vstoupí z českých reprezentantů do SP Martina Dubovská. Její cíle pro nadcházející sezonu jsou jasné: „Získávat co nejvíce bodů a po slalomu zabodovat i v obřím slalomu. První příležitost bude v Söldenu.“
Přípravu Kryštofa Krýzla ovlivnilo zranění kotníku, které mu zabránilo zúčastnit se soustředění v Chile. Jaké jsou jeho ambice? „Jsem rád, že kotník vypadá dobře a budu moci závodit bez omezení. To je vítězství. Manko tam je, nedá se nic dělat. Ale chci jet naplno, ukázat maximum. I když netuším, na co momentálně mám.“
Alpské lyžování
Ester Ledecká se vrací na svou oblíbenou sjezdovku
02/12/2021 AT 11:05
Přitom trať obřího slalomu na ledovci Rettenbach v Söldenu je atypická, velmi obtížná a lyžaři na rozjezd zimy neoblíbená. „Míchá se tu ledovcový sníh s novým, bývá to hodně prolité vodou, ale odlišně než na jiných místech, k tomu vysoká nadmořská výška, trať se rozbije. Opravdu hodně těžké, ty podmínky se nedají někde nasimulovat,“ popisuje místo, kde pojede už pošesté. Ale ani jednou se nedostal do druhého kola, loni zajel 49. čas.
Před startem SP si ještě můžete připomenout nedávný rozhovor s komentátorem Eurosportu Dominikem Kárníkem, který se nejvíce těší na vrchol sezony – MS ve Sv. Mořici. „Cinkne to pro českou výpravu? Mohlo by, Strachová bude patřit mezi favoritky ve slalomu a Hudec v rychlostních disciplínách na velkých akcích umí.“
Ale MS je ještě daleko, Sölden za dveřmi. Dále mají ženy i muži v listopadu na programu slalomy ve finském Levi (12. a 13.) a koncem měsíce se přesunou na sérii závodů na severoamerickém kontinentu. Ženy pojedou 26. a 27. listopadu obří slalom a slalom v Killingtonu, muži ve stejných dnech sjezd a superG v Lake Louise. Program světového poháru má několik změn proti minulým letům, například starty v Killingtonu, dále v Kronplatzu v Itálii a březnový závěr ve Squaw Valley a Aspenu v USA.
Na start v Söldenu se postaví obhájci celkového prvenství ve SP – Marcel Hirscher a Lara Gutová. Chybět budou Aksel Lund Svindal a Lindsey Vonnová, kteří vstoupí do kolotoče SP později. Svindalovo těžce zraněné koleno z lednového legendárního sjezdu v Kitzbühelu ještě potřebuje trochu času a Vonnová se soustředí na rychlostní disciplíny a měla by startovat až v Lake Louise v prosinci.
Loni vyhrál obří slalom v Söldenu Ted Ligety (mezi ženami Federica Brignoneová), jak to vidí Kryštof Krýzl letos: „Sledoval jsem teď dopoledne jízdu Rakušana Hirschera. Jezdil úžasně a dokonale, k tomu si vybíral z deseti párů lyží pro závod. Časy měl dobré ještě Schörghofer. Nemyslím si, že bude Ligety tak dominantní jako nedávno“.
A co Tina Mazeová? Přes léto se věnovala spíše spisovatelské kariéře, když spolupracovala na knížce pro děti Tina in medvedja moč. Až těsně před startem SP oznámila, že rozšířila tým expertů Eurosportu. Diváci ji tedy uvidí více v rozhovorech pod lyžařskými svahy, se závodním lyžováním se pravděpodobně rozloučí během SP doma ve Slovinsku v Mariboru.
22. října
09:45 ženy, obří slalom, 1. kolo
12:45 ženy, obří slalom, 2. kolo
23. října
09:45 muži, obří slalom, 1. kolo
12:45 muži, obří slalom, 2. kolo
Alpské lyžování
Úvodní sjezd SP alpských lyžařů v Lake Louise
26/11/2021 AT 13:17
Alpské lyžování
Ve finském Levi jedou alpské lyžařky úvodní slalomy sezony
18/11/2021 AT 15:21