Na sjezdovce Streif se Hahnenkamm jezdí od roku 1937. Délka Streifu je 3312 metrů, rekordní čas na nezkrácené trati drží domácí sjezdař Fritz Strobl, který ji zajel v roce 1997 za 1:51:58 průměrnou rychlostí 106,9 km/h. Start je v nadmořské výšce pouze 1665 metrů, cíl o 860 metrů níže, tedy 805 metrů nad mořem. Už asi 160 metrů po startu se sjezdaři vřítí do nejstrmější části trati se sklonem 85 % – Mausefalle (Myší past), což je něco jako skokanský můstek a ikonické místo Streifu, do něhož najedou stovkou, skoky dosahují délky téměř osmdesát metrů... A pak dorazí do Karusselkurve a na obávaný Steilhang, technicky extrémně náročné místo. Na trati je přehršel nebezpečných zatáček, po třech kilometrech čeká sjezdaře další krásný skok v cílové pasáži, kde dosahují rychlosti až 140 km/h. Vítěz závodu loni kromě na věky trvající slávy vyhrál i přes 70 tisíc €, odměny dostalo nejlepších 30 sjezdařů. Celkově se finanční odměny za závody v Kitzbühelu vyšplhaly na 645 tisíc €. Vstupenky stály až 30 € a v průměru sleduje sobotní sjezd téměř 50 tisíc diváků.
Kdo je favoritem? Velkou motivaci má nepochybně Aksel Lund Svindal. Ale… Pamatujete na loňský ročník? Norský lyžař suverénně vedl pořadí sjezdu SP, vždyť vyhrál 4 z 5 závodů včetně Wengenu, jen v Santa Caterině triumfoval Adrien Théaux. A Hahnenkamm, který Svindal nikdy nevyhrál, měl být dalším úspěšným kamínkem do mozaiky. Přišel ale hrozivý pád, zraněné koleno a dlouhá pauza, Svindal nestihl ani úvod nové sezony. Svindalův start je ovšem zatím otázkou, už před zrušením Lauberhornu minulý týden oznámil, že wengenský sjezd nepojede, protože jeho koleno není stoprocentní. Zda se objeví na startu Hahnenkammu, není pět dní před startem jasné.
Kde tedy hledat favority? Loni byl nejrychlejší Ital Peter Fill, Streif se ale nejel kompletní, start byl posunut níže kvůli silnému větru. Mezi vítěze se už zapsali i Kjetil Jansrud, Dominik Paris a Hannes Reichelt. Jely se teprve dva sjezdy sezony, protože v Santa Caterině a ve Wengenu byly zrušeny. Ve Val d´Isère triumfoval Kjetil Jansrud před Fillem a Svindalem, ve Val Gardeně Max Franz před Svindalem a Nymanem. Mezi favority kromě všech zmíněných můžeme počítat i další jména – Adrien Théaux, Patrick Küng a Erik Guay.
Alpské lyžování
Vyhraje Petra Vlhová SP? Tento týden budeme znát odpověď
16/03/2021 AT 10:31
Těžký pád zažil na Streifu i Ondřej Bank, v roce 2008 si v tréninkové jízdě zlomil nohu. Na otázku, zda byl i pro něj Hahnenkamm závodem číslo jedna ve světovém poháru, ale odpověděl překvapivě: „Já to moc nerozděluji. Nejsem pravověrný sjezdař, takže by mně přišlo až jako rouhání tvrdit, že právě Kitzbühel je ta největší výzva. Každý závod ve SP je důležitý. Světový pohár celkově byl pro mne osobně už podle výkonnostního hlediska více než olympiáda nebo mistrovství světa.“
Nezbývá, než doufat, že se v sobotu nebude opakovat loňský děsivý ročník. Před Svindalem se totiž vážně zranili i Rakušané Hannes Reichelt a Georg Streitberger, navíc už v tréninku těžce spadli jejich reprezentační kolegové Max Franz a Florian Schreiber, domácím sjezdařům tak Hahnenkamm na dlouho doslova rozmetal reprezentační tým.
Prvním vítězem Hahnenkammu se stal v roce 1931 domácí Ferdl Friedensbacher. Už o rok později sice vyhrál Švýcar, přesto většinou ve sjezdařském dávnověku dominovali Rakušané, například Toni Sailer. Ovšem už v roce 1959 vyhrál poprvé Američan – Buddy Werner. Na přelomu 60. a 70. let čtyřikrát uspěl domácí Karl Schranz, poté dominoval další Rakušan Franz Klammer, vyhrál třikrát za sebou a v roce 1984 přidal ještěčtvrtý triumf. Třikrát vyhráli i Švýcar Pirmin Zurbriggen, domácí Franz Heinzer a Francouz Luc Alphand. V roce 1998 započal svou rekordní sérii Didier Cuche. Další vítězství sice přidal až o deset let později, ovšem v letech 2010 až 2012 zvítězil třikrát v řadě. S pěti triumfy můžeme Cuche označit za krále Hahnenkammu, přestože to jistě bolí domácí fanoušky například slavného Franze Klammera.
Hahnenkamm vysílá E1 21. ledna od 11:30, komentuje Dominik Kárník. E2 vysílá z Kitzbühelu i superG (pátek) a slalom mužů (neděle).