Sjezdaři startují v nadmořské výšce 2249 metrů, cíl je o 839 výškových metrů níže, délka tratě 3446 metrů. Členitá náročná trať plná nerovností, terénních zlomů, zatáček, dokonce na ní dlouhodobě nedokázal uspět ani Aksel Lund Svindal, který se ve sjezdu nedostal na stupně vítězů (přestože vyhrával super-G), než konečně zvítězil v roce 2015.
Poprvé se ve Val Gardeně jel světový pohár v roce 1969, vyhrál Švýcar Dätwyler. Za vzpomínku stojí rok 1975, kdy ve Val Gardeně končila sezona SP a v paralelním slalomu jeli o vítězství místní Gustavo Thöni a Ingemar Stenmark. Na 40 tisíc tifosi tehdy zažilo domácí triumf, Thöni tehdy vybojoval i celkové prvenství ve SP. Poté se již ve Val Gardeně jezdily pouze rychlostní disciplíny, nejprve sjezd a od roku 2002 i super-G.
Italové budou vášnivě fandit svým, jenže… v tomto alpském pekle naposledy vyhrál domácí sjezdař v roce 2001, to už je dlouhý let časem zpět. Tehdy italské lyžařské tifosi nadchl Kristian Ghedina, který porazil druhého Lasse Kjuse o 16 setin. Loni podruhé vyhrál Aksel Lund Svindal před Kjetilem Jansrudem a předloňským vítězem Maxem Franzem.
Alpské lyžování
Vyhraje Petra Vlhová SP? Tento týden budeme znát odpověď
16/03/2021 AT 10:31
V sezoně 2018-19 se jely již dva sjezdy SP, první v Lake Louise vyhrál Max Franz, druhý v Beaver Creeku Beat Feuz, který vede celkové pořadí sjezdu SP – má 140 bodů a 20bodový náskok na Maxe Franze. Nic nenasvědčuje tomu, že by „squadra azzurra“ překonala švýcarsko-rakousko-norskou konkurenci.
Jedním z nejzáludnějších úseků Saslongu jsou Velbloudí hrby. Zažil to – ve zlém – i Matthias Mayer, který si na nich před lety zlomil obratel a byl konec sezony. Záludnost tohoto úseku potvrzují i slova komentátorky Evy Kurfürstové: „Velbloudí hrby jsou strašně zajímavým úsekem, pokud je na nich málo sněhu, jsou hodně hrbolaté, jízda bývá neklidná. Další komplikace nastává při výjezdu z Velbloudích hrbů, ať je jakékoli počasí, závodníci vletí do difúzního světla a viditelnost se hodně zhoršuje.“
Komentátor Dominik Kárník se na Saslong vždy těší: „Je to jedna z nejnáročnějších tratí kalendáře. A také nejzajímavějších, je hodně členitá, pasáž Ciaslat patří k nejtěžším v celé sezoně, předtím ještě Camel Humps, tedy Velbloudí hrby. Mám k Saslongu osobní vztah, nejednou jsem tam lyžoval, zažil příjemná setkání, např. s Hermannem Maierem.“
Nuže, posaďte se pohodlně do křesla před televizní obrazovky, servírujte tyrolské víno, tradiční špek a štrúdl, a užijte si na Eurosportu 1 Saslong, třetí sjezd světového poháru. A skoky dlouhé až 80 metrů, při nichž letí sjezdaři šest metrů nad zemí. A nad tím vším nádherný vrchol Sassolungo.