AFP

Nejdelší sjezd světového poháru – legendární Lauberhorn

Nejdelší sjezd světového poháru – legendární Lauberhorn

The 08/01/2018 at 13:54Updated The 13/01/2018 at 17:10

Sjezd ve Wengenu je jedním z nejtradičnějších závodů světa. A také jedním z nejtěžších, trať v Bernských Alpách je délkou 4480 metrů nejdelším sjezdem pořádaným mezinárodní lyžařskou federací FIS.

Sjezdaři vyrážejí na trať Lauberhorn, která je pojmenována podle stejnojmenného vrcholu, už od roku 1930. V závěrečné třetině tratě v Haneggschussu závodníci dosahují nejvyšší rychlosti, právě tam dosáhl Johan Clarey v roce 2013 rekordní rychlosti ve SP 161,9 km/hod!

Jedním ze symbolů Lauberhornu je Hundschopf, nejstrmější místo na trati (41°), úzký koridor, v němž musejí závodníci objevit tu správnou linii mezi odvahou a respektem k hoře, diváci šílí i u dalších slavných úseků sjezdovky, jako jsou Kernen-S, Traversenschuss, Minsch-Kante a Silbernhorn Jump. Po právu Wengen konkuruje Kiztbühelu v souboji o krále sjezdů (Hahnenkamm v Kiztbühelu se jede hned následující víkend po Wengenu).

Dlouholetý komentátor Eurosportu Dominik Kárník se na Wengen těší: „Klasický sjezd ve Wengenu je každoročně ozdobou lyžařských přenosů. Nejdelší a většinou i nejdramatičtější sjezd v kalendáři. Své kouzlo má i pro "krajinkáře", krásné letecké záběry na trať i přilehlé kopce uchvátí každého milovníka hor. Místní skoky a Kerner-S podle mého patří k nejnebezpečnějším úsekům ve světovém poháru a odvážit se vyrazit na trať je pro mě obdivuhodným činem. Ať vyhraje ten nejlepší...“

Je těžké předpovídat tak nevyzpytatelný závod. Kde hledat favority? V posledních pěti letech triumfovali Christof Innerhofer (2013), Patrick Küng (2014), Hannes Reichelt (2015) a poprvé Aksel Lund Svindal (2016), loni se Lauberhorn nejel kvůli nepřízni počasí. Pojede se již pátý sjezd sezony, v předcházejících čtyřech byl nejúspěšnější Aksel Lund Svindal, který vede pořadí sjezdu SP.

Předcházející sjezdy sezony:
Lake Louise 1. Beat Feuz, 2. Matthias Mayer, 3. Aksel Lund Svindal
Beaver Creek: 1. Aksel Lund Svindal, 2. Beat Feuz, 3. Thomas Dreßen
Val Gardena: 1. Aksel Lund Svindal, 2. Kjetil Jansrud, 3. Max Franz
Bormio: 1. Dominik Paris, 2. Aksel Lund Svindal, 3. Kjetil Jansrud

Pořadí sjezdu SP:
Aksel Lund Svindal 340
Beat Feuz 262
Kjetil Jansrud 209
Dominik Paris 200
Matthias Mayer 156

Sjezd ve Wengenu vysílá Eurosport 1 v sobotu 13. ledna od 12:15.