„Ve Schladmingu to je sice větší peklo a řežba,“ připomíná taktéž večerní slalom v Rakousku. „Ale tady vládne nádherná předvánoční atmosféra, je to komornější, zato lidi si to užívají možná ještě hlouběji.“
Na tržišti pod nasvícenou sjezdovkou včera zářil ručně vyřezávaný betlém, rozlévali zdarma svařené víno, na dračku šly plakáty „Modré laviny“ neboli výjimečné generace italských lyžařů Thöniho, Grose a spol. Vzápětí se elitní světoví slalomáři se při losování čísel fotografovali s malými závodníky. O koho byl největší zájem? O Felixe Neureuthera, však si vytáhl jedničku…
Zima tu začíná až teď. Perfektní bílé sněhové koberce pokrývají na okolních svazích Brentských Dolomit pouze lyžařské pisty. I na nejvyšších vrcholcích ve výšce okolo tří tisíc metrů je jinak jen lehce pocukrováno… Na opalovací terase dole v Madonně ukazoval teploměr na slunci ve dvě odpoledne 34 stupňů. Ale večer spadne k nule.
Alpské lyžování
Ester Ledecká se vrací na svou oblíbenou sjezdovku
02/12/2021 AT 11:05
Zahřeje vás závodní horečka! Vstupenky na tribunu stojí 32 eur, lyžaři mají za cílovou čarou jen pár metrů, aby stihli před diváky ubrzdit. Ve vybraných hotelích nabízejí svým hostům v rámci předvánočních bonusů lístky podél trati zdarma. Možná i proto, že domácí Italové tu už jedenáct let nevyhráli. Proto až dvacet tisíc hrdel a párů rukou bude chtít vynést až na vrchol Grosse, Thalera nebo Moelgga.
Trať závodu 3Tre na sjezdovce Canalone Miramonti začíná v 1 725 metrech, cíl je po 470 metrech (a 180metrovém převýšení) už přímo v centru městečka. Jeden z úseků zvaný Muro (Zeď), na který už dohlédnete z cílového prostoru, má sklon 60 %. Jede se už potřiašedesáté.
Krýzla čeká třetí slalom sezony. Po skvělém 15. místě v Levi a nepříliš vydařeném Val d´Isere je v pořadí slalomářů světového poháru 27. Co ukáže tentokrát se startovním číslem 34? Ve své premiéře v roce 2011 se tu dostal na třetí stupeň vítězů, byť „jen“ v Evropském poháru. O rok později ve světovém poháru bral body za solidní 18. příčku. Poslední dva pokusy ve druhé kolo neproměnil.
Večerní start mírně mění biorytmus alpského lyžaře, navyklého časně vstávat za tvrdým sněhem. „Probudím se jako normálně, ale dopoledne se povaluju, šetřím energii,“ říká Krýzl. Po obědě se rozcvičí s fyzioterapeutkou Kateřinou Michaljaničovou. Pak jde na rozjetí, dvě až tři jízdy na upravené slalomové trati zhruba poloviční závodní délky. Tady v Madonně ji najdete nad startovní budkou nad Miramonti. Následuje prohlídka trati.
„Pamatuju si ji vždy celou branku po brance, ale v hlavě se pak soustředím jen na rytmus a obtížnější místa,“ dodává. Ani na stavitele trati se nezaměřuje. „Kdyby to byl můj trenér, mohlo by mi to pomoci. Závodníci autora trati se na jeho styl dokáží přesně připravit a najíždějí si ho i v tréninku.“
Poté se stihne ještě na hodinku vrátit do hotelu Golf, svlékne kombinézu, zklidní se a koncentruje na výkon. Těsně před startem nevysedává v teple, ale potřebuje chvíli nasát chladný vzduch. „Nejlíp mi vyhovují tři krátké sprinty do kopce, v lyžákách a s hůlkami. A rozkývání tam je taky,“ prozrazuje recept. Pak už to pustí dolů.
E1 17:30 ŽIVĚ – Madonna di Campiglio, slalom, 1. kolo, muži (komentuje Dominik Kárník)
E1 20:30 ŽIVĚ – Madonna di Campiglio, slalom, 2. kolo, muži (komentuje Dominik Kárník)
Alpské lyžování
Úvodní sjezd SP alpských lyžařů v Lake Louise
26/11/2021 AT 13:17
Alpské lyžování
Ve finském Levi jedou alpské lyžařky úvodní slalomy sezony
18/11/2021 AT 15:21