Eva Kurfürstová, expertka Eurosportu a trenérka české reprezentace žen
Nejen v Levi, ale po celou sezónu by v technických disciplínách neměla očím našich diváků uniknout Gabriela Capová. Žena, která se každým rokem zlepšuje a slalom je jednoznačně její nejsilnější disciplínou. V minulé sezóně dokázala 3x bodovat a vyhrát závod Evropského poháru. České fanoušky obzvlášť potěšila na domácím SP ve Špindlu, kde zajela životní 15. místo ve slalomu a nadchla svým nasazeném a bojovností. Gábina má nemalé ambice i v nové sezóně, ale záměrně si je nechává pro sebe, aby se nedostávala pod tlak a fanoušky do přílišného očekávání. Proto vždy s oblibou říká: „Mým cílem je předvést svou nejlepší jízdu a dát do každé té jízdy všechno, co ve mně je. Pak vím, že budu odcházet spokojená a snad i všichni kolem – ať už můj tým nebo i lidé, kteří mi a celému českému lyžování fandí.“ Gábina má docela jistě na to, aby bodovala v každém slalomu světového poháru. Ve slalomovém projevu je čím dál tím dynamičtější a na sport je velmi koncentrovaná.
Již tradičně se můžeme těšit na jízdy Ester Ledecké. Bojuje s časem i sama se sebou. Má relativně jednoduchý přístup, a sice, že se na kopci především baví. Pokud se jí daří tento přístup dodržovat, neskutečně ji to osvobozuje od okolního tlaku. I díky tomu se jí podařilo vyhrát olympijské hry v super-G. Po olympijském triumfu jí ale přibyly povinnosti vůči partnerům, médiím i fanouškům, což často zasahovalo nejen do pohody, ale také struktury tréninku a celkového programu. To se ale letos podle trenéra Tomáše Banka změnilo. „Největší tlak už je pryč a tou hlavní prioritou byl už zase trénink, což nám hodně pomohlo. Podle toho také ten trénink vypadal a já jsem před sezónou spokojený,“ pochvaloval si. Sjezd je a zřejmě nadále bude pro Ester hlavní parketou bez ohledu na olympijské zlato v super-G. Při optimální konstelaci může Ester zajet i stupně vítězů.
Alpské lyžování
Vyhraje Petra Vlhová SP? Tento týden budeme znát odpověď
16/03/2021 AT 10:31
Martina Dubovská je dnes již čistou slalomářkou, která má šanci na postup do druhého kola. Loni potěšila domácí publikum ve Špindlu 23. místem. Letos bude mít vyšší startovní čísla, ale už začátkem prosince odjíždí na kontinentální pohár do Číny, kde bude mít šanci číslo pro SP zlepšit.
V mužích doufejme v body některého z našeho tria Jan Zabystřan, Ondřej Berndt a Kryštof Krýzl. Prvně jmenovaný má potenciál, mladý věk (21 let) a z loňska první svěťákové body kariéry na svém kontě (27. místo AC Wengen), ale ze všeho nejdřív se bude muset vrátit po odštípnutí malého kousku z kyčelní kosti. „Pomalu začínám v suchém tréninku dělat věci jako před zraněním a na přelomu listopadu a prosince bych už mohl do bran. Předtím ale samozřejmě ještě dotrénovat kondici a chvilku jezdit volně.“
Ondřej Berndt startoval už v úvodním SP v Söldenu a pojede i víkendové Levi. „Jeli jsme do Levi s předstihem deseti dní, abychom se dostali i na závodní pistu, kterou týden před SP zavírají. Nakonec se nám to povedlo pouze jeden den, ale i za ten jsem hodně rád, protože první jízda v bránách na tom kopci nebyla moc dobrá, je tam spousta ostrých uměle vytvořených hrbů, z nichž některé hodně vyhazují, a tak je dobře, že jsem si to mohl najet. A ambice do sezóny? Samozřejmě bych byl rád na bodech ve SP. V tréninku na tom nejsem špatně, tak budu rád, když se mi to podaří přenést do závodů.“
Alpské lyžování je z hlediska odborné terminologie sportem v přírodě spojeným s ovládáním náčiní. Pro závodníky to znamená především to, že do jejich jízdy vstupuje velké množství nezávislých (vnějších) proměnných, které mohou ovlivnit jejich sportovní výkon. Nezbývá, než jim popřát co možná nejméně takovýchto proměnných, a když už, tak jen těch pozitivních. Vše ostatní už je pak na nich.
Alpské lyžování
Mistrovství světa v alpském lyžování – Ledecká a Vlhová mezi favoritkami
06/02/2021 AT 09:42
Alpské lyžování
Poslední zkouška Ester Ledecké před mistrovstvím světa
29/01/2021 AT 09:44