Getty Images

Ester Ledecká na MS v alpském lyžování

Ester Ledecká na MS v alpském lyžování

The 03/02/2019 at 21:40

Celkem deset českých lyžařů se představí na mistrovství světa v alpských disciplínách ve švédském Åre. V nominaci nechybí olympijská vítězka Ester Ledecká ani reprezentační stálice Kryštof Krýzl.

Mistrovství světa se vrací do místa, které psalo historii českého lyžování. Právě v Åre vybojovala ve slalomu Šárka Strachová před sedmi lety zlatou medaili, která je doposud jediným nejcennějším kovem z mistrovství světa v alpských disciplínách pro Českou republiku.

S největším očekáváním jede do dějiště šampionátu vítězka olympijského super-G v Pchjongčchangu Ester Ledecká. Česká závodnice, která kombinuje snowboarding a lyžování, dala nakonec přednost mistrovství světa lyžařů a tomu také přizpůsobila celý lednový program. Ve velké většině závodů světového poháru, do kterých v aktuální sezoně nastoupila, dokázala bodovat. Jejím letošním maximem je osmé místo ve sjezdu v Cortině d'Ampezzo z poloviny ledna. V Åre by se měla představit ve sjezdu, obřím slalomu, super-G a alpské kombinaci.

„Spokojený budu s výsledkem do patnáctého místa v jakékoliv z disciplín. Lednový program Ester jsme se rozhodli podřídit až do mistrovství světa pouze lyžování. Počasí a okolnosti k nám nebyly vždy tak vstřícné, jak bychom si přáli, ale výsledky do patnáctky jsou reálnými cíli, kterých by Ester na šampionátu měla dosáhnout,“ uvedl trenér Ledecké Tomáš Bank.

Jediným aktivním členem reprezentace, který pamatuje poslední mistrovství světa v Åre, je Kryštof Krýzl, který jede už na osmý světový šampionát. Po loňském zranění kolene, kvůli kterému přišel o účast na olympijských hrách i velkou část sezony, se v aktuálním ročníku snaží vrátit zpět na bodované pozice. „Na mistrovství bych chtěl jezdit tak, abych byl konkurenceschopný. A pevně věřím, že budu,“ řekl dvaatřicetiletý závodník, jenž ve světovém poháru dokázal padesátkrát v kariéře bodovat.

Už s předstihem si nominaci zajistili také Gabriela Capová, Martina Dubovská, Kateřina Pauláthová, Ondřej Berndt a Jan Zabystřan. Premiéru na šampionátu si odbydou Michal Staszowski a věkem ještě junior Tomáš Klinský. O vrchol sezony naopak přijde Filip Forejtek, jenž si na začátku ledna při pádu v obřím slalomu v USA poranil zápěstí. Forejtka v nominaci nahradil Daniel Paulus. Na rychlostní disciplíny navíc přijede také Jan Hudec, který bude v českém týmu působit v roli poradce.