Eurosport

Mistrovství světa ve fotbale do 17 let

The 04/10/2017 at 15:45Updated The 09/10/2017 at 09:13

Od 6. do 28. října vysílá Eurosport MS ve fotbale do 17 let. FIFA U-17 World Cup se hraje v Indii, evropský kontinent reprezentují výběry Anglie, Francie, Německa, Španělska a Turecka.

Poslední dva světové šampionáty v letech 2013 a 2015 vyhráli mladí fotbalisté Nigérie, kteří se ovšem tentokrát do Indie nekvalifikovali (Nigérie je historicky nejúspěšnějším týmem MS v této věkové kategorii, vybojovala už pět titulů a celkem osmkrát byla ve finále, Brazilci mají tři tituly).

Šampionát se hraje v šesti městech – Nové Dillí, Kalkata, Navi Mumbai, Guváhátí, Margao, Kóčin. Finále se bude hrát na Salt Lake Stadium v Kalkatě pro 66 tisíc diváků.

Indie se díky pořadatelství poprvé objeví nejen na MS do 17 let, ale na jakémkoli světovém šampionátu FIFA bez ohledu na věkovou kategorii. Na MS bude startovat celkem 24 týmů rozdělených do šesti skupin:

A – Indie, USA, Kolumbie, Ghana
B – Paraguay, Mali, Nový Zéland, Turecko
C – Německo, Írán, Guinea, Kostarika
D – Španělsko, Brazílie, KLDR, Niger
E – Francie, Honduras, Japonsko, Nová Kaledonie
F – Anglie, Chile, Mexiko, Irák

Do vyřazovací fáze postoupí 16 nejlepších, dva neúspěšnější z každé skupiny, navíc i čtyři nejlepší ze třetích míst.

Na posledním světovém šampionátu, který se hrál v Chile před dvěma lety se hrálo africké finále, v němž Nigérie porazila Mali 2:0 brankami Osimhena a Bamghoyeho. Nejlepším hráčem MS byl vyhlášen nigerijský fotbalista Kelechi Nwakali. Nejúspěšnějším evropským týmem byla Belgie, která po vítězství nad Mexikem 3:2 obsadila třetí místo. Česká republika se naposledy kvalifikovala na MS v roce 2011 a nepostoupila ze skupiny po dvou porážkách s USA a Uzbekistánem a výhře nad Novým Zélandem. Dva góly české reprezentace tehdy vstřelil Lukáš Juliš. V letošním roce neuspěli naši mladí fotbalisté v kvalifikaci na ME (které bylo zároveň kvalifikací na MS) ve skupině s Anglií, Bosnou a Hercegovinou a Slovinskem. Podobně dopadli mladí slovenští fotbalisté, kteří neuspěli ve skupině s Irskem a Faerskými ostrovy.

MS startuje na Eurosportu v pátek 6. října ve 13:15 na programu E2 zápasem Turecko vs Nový Zéland. Finále se hraje 28. října v 16:15, vysílá ho E1.