AFP

Okolo Kalifornie: Peter Sagan jede „domů“

The 14/05/2017 at 18:35

Od neděle 14. května vysílá Eurosport etapový závod Okolo Kalifornie. Všech sedm kalifornských etap nabídne Eurosport divákům ŽIVĚ. Okolo Kalifornie je jediným závodem kategorie World Tour v USA. Na start se postaví kromě Petra Sagana i Zdeněk Štybar.

Závod Okolo Kalifornie se jezdí od roku 2006 a je vedle USA Pro Challenge nejvýznamnějším cyklistickým podnikem na severoamerickém kontinentu. Největší hvězdou závodu bude tradičně slovenský mistr světa Peter Sagan, který je díky svým výkonům z minulých let v Kalifornii nesmírně populární. Sagan startuje v Kalifornii rád a dá se říci, že jezdí na západ USA jako domů. Vždyť v předcházejících ročnících vyhrál suverénně nejvíce etap ze všech – 15 (Cavendish 10) a plných 35 dní jel v zeleném trikotu vedoucího cyklisty bodovací soutěže. Navíc i 7 dní ve žlutém dresu lídra závodu.

V roce 2015 Peter Sagan závod Okolo Kalifornie vyhrál. V prvních třech etapách se mu sice nedařilo úspěšně spurtovat, skončil vždy druhý za Cavendishem (dvakrát) a Skujinšem, pak ale vyhrál čtvrtou etapu a dokonce časovku šestý den a oblékl dres nejlepšího. Ten ztratil v boji s Francouzem Alaphilippem v předposlední královské etapě na Mount Baldy, ale definitivně ho vybojoval ve spurtu závěrečné etapy v Pasadeně. Julian Alaphilippe si porážku se Saganem vynahradil loni, kdy celkově vyhrál o 21 sekund před Australanem Rohanem Dennisem.

Poprvé se v Kalifornii jelo v roce 2006 a před Alaphilippem a Saganem závod vyhráli Bradley Wiggins, Tejay van Garderen, Robert Gesink, Chris Horner, Michael Rogers, třikrát Levi Leipheimer a Floyd Landis. I letošní ročník bude mít skvělou konkurenci, na startu budou sestavy 11 týmů World Tour, kromě mistra světa Sagana bude patřit k favoritům i domácí špička (cyklisté USA vyhráli 6 z 11 ročníků), která je na kalifornských silnicích silnější než na závodech v Evropě. Diváci se mohou těšit i na špičkové spurtéry – Marcel Kittel, Alexander Kristoff, John Degenkolb, Elia Viviani, ti všichni jsou v předběžné startovní listině. Tým Bora – Hansgrohe se představí se slovensko-polskou sestavou, vedle mistra světa pojede jeho bratr Juraj Sagan, dále Michael Kolář, Erik Baška, Rafal Majka, Maciej Bodnar a Pawel Poljanski, tým doplňuje Australan Jay McCarthy.

Cyklisté letos vyrážejí ze Sacramenta, první kopce i krátké závěrečné stoupání je čekají už ve druhé etapě, královskou bude pátá etapa na Mt. Baldy. Šestou etapou je časovka ve vysoké nadmořské výšce přes 2000 metrů u Big Bear Lake. Cíl je po sedmi etapách v Pasadeně.

Etapy Okolo Kalifornie vysílá Eurosport 1 od 14. do 20. května, vždy od 23 hodin, výjimkou je závěrečná etapa od 21 hodin.